Tüm Detaylarıyla Yeni Askerlik Sistemi

0

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası’nda son günlerde en çok tartışılan konuların başında gelen yeni askerlik sistemi hakkında merak edilen sorulara cevap verdi.

Her sene ortalama 700 bin gencimizin askerlik çağına geldiğini açıklayarak sözlerine başlayan Akar, yeni sistemin bedelli askerliğe ayrılacaklar, yükümlü erbaş ve erler ile yedeksubaylık ve yedek astsubaylık olarak 3 gruba ayrılacağını belirtti. Açıklamalarına verdiği örneklerle devam eden Akar; lise mezunu gençlerimizin 1 aylık temel askerlik eğitimi yapacağını, bir ayın sonunda isterlerse bedelliye ayrılarak askerlikle ilişkilerinin kesilebileceğini ya da lise mezunu gençlerimizin istekleri halinde 6.aya kadar askerliklerine devam edebileceğini ve bu süre zarfı içerisinde harçlık alabileceklerini ifade ederken, yine lise mezunu gençlerimizin talep etmeleri ve sınavlarında başarılı olmaları koşuluyla bir 6 ay daha askerlik yapabileceklerini ve bu sürede maaş alabileceklerini belirtti. Bu bir yılın sonunda görevini yapan askerlerin başarılı olması durumunda profesyonel askerliğe devam edebileceğini belirtti.

Meslek Yüksek Okulu mezunlarının durumuna da değinen Hulusi Akar; bu gençlerimizin lise mezunlarından farklı olarak iki ay temel askerlik eğitimini harçlık alarak yapacaklarını, sonrasında kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacaklarını ifade ederken, askerlik bitiminden itibaren isteğe bağlı olarak durum ve şartların sağlanması durumunda bu gençlerimizin askerliklerine yedek astsubay olarak devam edebileceğini belirtti.

Son olarak Lisans ve lisansüstü mezunlarımızın da 2 ay temel eğitim alacaklarının altını çizen Akar, bu gençlerimizin de 2 aylık temel eğitimlerinden sonra isterlerse 10 ay Kıt’a eğitmine gidip maaş alabileceklerini, 10 ayın sonunda askerde kalmak isterlerse yedek subay olarak askerlik mesleğine devam edebileceğini belirterek sözlerini noktaladı.

Bir yorum bırakın