Avrupa Parlamentosundan Skandal Türkiye Raporu

0

Avrupa Parlamentosu hazırlamış olduğu ve Genel Kurul’da oylamaya sunduğu 2018 Türkiye Raporu neticesinde Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını içeren Türkiye raporunu kabul etti.

Avrupa Parlamentosunun Strazburg’daki Genel Kurul’unda oylanan Avrupa Birliği’nin Türkiye ile katılım müzakerelerinin askıya alınmasını içeren rapor 109’a karşı 370 oyla kabul edildi. Oylamaya katılan 143 parlamenter ise çekimser kaldı.

Edinilen bilgiye göre Avrupa Parlamentosunun almış olduğu karar uluslararası görsel ve yazılı basınlarca geniş yankı uyandırırken, raporda Türkiye ile ilişkilerin etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması vurgusu dikkat çekti. Yaşanan bu gelişme karşısında hükümetten ilk tepki AK Parti Sözcüsü Ömer ÇELİK tarafından geldi. Çelik sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada; Avrupa Parlamentosunun Türkiye ile ilgili almış olduğu kararın ülkemiz açısından kabul edilemeyecek, hiçbir hükmü olmayan, itibar görmeyecek bir karar olduğunu belirtirken, Avrupa Parlamentosunun uzlaşmacı tavrından uzaklaşarak demokratik gelişmelere kendisini kapatan bir yapıya bürünmeye başladığının altını çizdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın ülkemizin yaşadığı darbe girişiminden aylar sonra ülkemize geldiğini belirten Çelik, bu raporu hazırlayan komisyonun demokrasiden ziyade ırkçılığa yakın durduğunu, terörü destekleyenlerle yakın ilişki kurduğunu ifade ederken, demokrasi uğruna Başbakan ve bakanların şehit edildiğini, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin püskürtülerek demokrasimizin korunduğunu belirterek sözlerine noktayı koydu.

Bir yorum bırakın