Fithc Türkiye’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

0

Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayınlamış olduğu raporda gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızı tahminlerinde güncellemeye gitti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, gelişmekte olan 10 büyük ülkeye yönelik olarak 5 yıllık büyüme tahminlerini kapsayan raporunda Türkiye’nin potansiyel büyümesini bir önceki rapora göre 0.5 puan düşürerek yüzde 4.3 olarak güncelledi.

Ayrıca raporda, kurların geçen yılki yükselişinden sonra yaşanan ve sert geçen dış değişikliklerin etkisinin yansımaları ile Gayri Safi Yurt İçi Hasılada (GSYİH) meydana gelen sert düşüşlerin etkisine dikkat çekildi. Bu doğrultuda sermaye birikiminde ortaya çıkan azalma ile bu azalmanın beraberinde getirdiği iş gücü verimliliği kaybının düşük büyümeye yol açtığı kaydedildi.

Gelişmekte Olan Diğer Ülkelerde Durum Ne

Aynı raporunda Fitc, Brezilyanın potansiyel büyüme hızını yüzde 1.8 den 1.7’ye, Meksika’nın büyüme hızını yüzde 2.8’den 2.5’e, Güney Afrika’nın hızını yüzde 1.9’dan 1.7’ye, Endonezya’nın büyüme hızını yüzde 0.5’ten yüzde 0.2’ye indirirken; Hindistan’ın büyüme hızını yüzde 6.7’den yüzde 7’ye çıkardı. Bu rapor doğrultusunda adı geçen ülkeler arasında büyüme oranı yukarı doğru ivme kazanan tek ülke Hindistan olarak öne çıktı.

Bir yorum bırakın