Britanya’nın Avrupa Birliği’nden Çıkışı

0

BREXİT (Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkışı) 30 hazirana kaldı

İngiltere 23 haziran 2016 tarihinde da yapılan Avrupa Birliği referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oy oranı ile Brexit (Avrupa Birliği’nden ayrılma) kararı almıştı. Ayrılık sürecini 29 Mart 2017 tarihinde resmen başlatan İngiltere’nin daha once belirlenen takvime göre 29 mart 2019’da AB’den resmen ayrılması gerekiyor. Ancak bu ayrılma ile ilgili olarak AB ile yapılan anlaşma bir türlü İngiliz parlemontosu tarafından onaylanmıyordu.

İngiliz parlamentosu, hükümetin Brexit anlaşmasının yeniden oylanmasını ve Brexit’in 30 Haziran’a ertelenmesini içeren teklifini kabul etti.

Hükümetin daha önce 2 kez reddedilen Brexit anlaşmasının 20 Mart’tan önce bir kez daha oylanmasını öngören önergesi, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında, 202’ye karşı 412 oyla kabul edildi. Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması Avam Kamarası’nda 15 Ocak’ta ve 12 Mart’ta yapılan oylamalarda reddedilmişti.

Avam Kamarası bugünkü oylamada, Brexit’in yeniden referanduma götürülmesi ve Brexit’in daha ileri bir tarihte gerçekleşmesini öngören teklifleri ise reddetti.

Gelinen bu aşamada Theresa May hükümeti Avrupa Birliği’nden ayrılışın 30 Haziran 2019 tarihine kadar ertelenmesini talep edecek.

Bir yorum bırakın