Japonların Altınla Onarma Sanatı-Kintsugi

0

Dünya herkesi kırar ve sonra pek çok insan işte o kırık yerlerinden güçlenir.

        (The World breaks everyone, then some become strong at the broken places) (E.Hemingway)

 Bir çatlak var herşeyde, ışık işte oradan içeri sızar

(Leonard Cohen-Anthem)

Kintsugi (veya diğer adıyla Kintsukuroi); Japonların altınla onarma sanatı; Bu düşünceye göre Porselen bir kase kırıldığında, tekrar yapıştırılırsa eskisi gibi olmaz, eskisinden daha güzel olur. Kırılan yerinden tekrar onarılan porselen artık tektir bir başkasında bir benzeri yoktur bu yüzden ilk halinden daha da değerlidir.

Kintsugi Japoncada altınla birleştirme, altınla yamama, tamir anlamına geliyor. Asıl anlatmak istediği kırılan ve eskiyen eşyalardaki güzelliğin, değerliliğin ve özel olma durumunun vurgulanması.

Kırılan eşyalar altınla veya gümüşle birleştirilerek eşyalara yeni bir bakış açısı ve amaç veriliyor

Kırıkların, yaşanmışlıkların bir şeyi daha değerli ve güzel yaptığını vurgulayan bir düşünceden gelir.

Japonca’ da, sade bir zarafet ve ruhani bir var oluş anlamına gelen Wabi sözcüğü ile kaçınılmaz değişimin sonucu ortaya çıkan kusurların güzelliği anlamına gelen Sabi sözcüğünün bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuş, kusurlu ve alışılmadık bir güzellik düşüncesini ifade eden wabi-sabi felsefesine dayanıyor. Wabi -Sabi felsefesi en yalın şekilde “kusurlu güzellik” olarak tanımlanmaktadır.

Yani aslında kırılmanın, parçalanmanın, hata yapmanın insanın değerini yitirmesine, kendini yargılayıp aşağılamasını değil artık onun yeni bir görünüme, bakış açısına sahip olduğunu hatta bu kırıklarının parçalarının onu daha değerli kıldığını ve belki de kırıldığı yerden daha güçlü bir şekilde kendini onardığını anlatmaya çalışan bir bakış açısı. Varlığımızı, biricikliğimizi oluşturan doğru veya yanlış tüm yaşadıklarımızdır, biz yaşadıklarımızla şekilleniriz hatalarımızı, kusurlarımızı gerçekçi olarak kabul etmek ve daha değerli bir şey le onarmak bizi eşsiz yapar.

Japon Kintsugi sanatında olduğu gibi kendimize altın değerler katarak mı, yoksa kırılan bir fincanın çöpe atılması gibi, kendimizi değersizleştirerek mi yaşama devam edeceğiz.

Bir yorum bırakın