Çanakkale Geçilmez

0

Bugün atalarımızın bize ve tüm dünyaya Çanakkale Geçilmez cümlesini zihinlerimize yerleştirmelerinin 104.yıl dönümü.

Bugün tarihin gördüğü en kanlı, güç dengesinin, silahların ve ekonominin en adaletsiz şekilde dağıtıldığı, egemen güçlerin kendi sömürüsü altındaki devletleri maşa olarak kullanıp topraklarımıza göz dikmelerinin ve sonrasında hüsrana uğrayarak ülkelerine dönüşlerinin 104.yılı olan şanlı 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü.

Tarihimizde 18 Mart yokluğun ve çaresizliğin pençesinden, vatanını korumak için şahlanan bir ulusun düşmanlarını beklenmedik şekilde mücadele edip gerektiğinde boğuşarak, askerlimizin uzuvlarını kaybederek, şehit olarak, 15 yaşında bir daha gözü yaşlı annelerini görmeyeceklerini bilerek düşmanlarını yenilgiye uğrattığı tüm dünyayı şaşırtarak kendisine karşı saygı uyandırdığı Türk’ün kahramanlık abidesi olmuştur.

18 Mart aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar’da, Conk Bayır’ında, Kanlı Sırt ’ta tarih sahnesine çıkarak bir ulusu ayağa kaldırdığı, aynı zamanda ezilen tüm ulusları aydınlattığı, askerlerini zafere inandırdığı bir uyanıştır.

Çanakkale Zaferi aynı zamanda dönemin İngiltere Başbakanı’na Mustafa Kemal Atatürk hakkında  “İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğimize bakınız Türklere nasip oldu hem de bize karşı, elden ne gelebilirdi?” vecizesini dedirten bir zaferdir.

Mazisi kelimelere döksek sayfalara sığmayacak kadar zaferlerle dolu Türk Ordusu ve onun Büyük Kumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Bir yorum bırakın