Dolar İçin Kritik Son Saatler

0

ABD Merkez Bankası Fed, ülkemizi de yakından ilgilediren faiz kararını yarın açıklayacak.

Son dönemlerde ekonomide yaşanan gelişmeler ve dolardaki seyir Amerika ve Çin piyasaları kadar ülkemizin de yakından takip ettiği konular arasında yer alırken, piyasalar Fed’in yarın yapacağı ve faiz kararını açıklayacağı toplantıya gözünü çevirdi. Uzmanlar yarın yapılacak olan toplantıda Fed’in faiz oranlarını değiştirmeyeceği görüşünde birleşirken, faiz artışının yılın ikinci yarısında başlayabilme ihtimaline vurgu yaptı.

Fed Faiz Artırırsa Ne Olur?

Halk arasında çokça söylenen fakat işin teknik boyutunun çok da bilinmediği faiz artırımı konusu ülkerlerde kısaca şu sonuçları doğurur:

– Enflasyonda artış yaşanması muhtemeldir

– Yatırımcılar bu dönemlerde paralarını harcamayıp birikim yoluna gitmeyi tercih eder paralarını bankaya yatırarak daha az riskli ve getirisi daha yüksek olan faizli mevduat hesaplarına yönelir. Bu durum sanayi ve ekonomideki çarkların yavaşlamasına yol açar.

– Borcu olanların borç miktarlarında artış yaşanır

– Bankadan kredi alan kişiler zor duruma düşerken, enflasyonda yaşanması muhtemel artış,  alım gücünü düşürdüğü için ödemeler dengesini zora sokar

Fed Başkanı Jerome Powell yapmış olduğu açıklamadaülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu, Çin’de ve Avrupa’da ekonomik büyümenin yavaşladığını ifade ederken dünyada finansal şartların sıkılaştığını ve bazı küresel risklerin halen devam ettiğini vurguladı.

Bir yorum bırakın