Kurşun Dökmek

0

Kurşun dökmek binlerce yıllık geçmişe dayanan  Şamanizm geleneklerinden biridir, hastalığının sebebinin büyü ve nazar olduğuna , sinir ve ruh hastalıklarının nedeninin ise cin ve perileri gücendirmekten dolayı olduğuna inanan  halk arasında dertlerine çare olması için baş vurulan bir yöntemdir.

Öncelikle kurşunu döken kişinin el almış olması gereklidir, izinli olmayan kişiler kurşun dökemez, el almamış birinin kurşun dökmesinden fayda umulmaz.

Kurşun dökmenin kendine has bir ritüeli vardır.Kurşun döktürecek kişi 250-300 gr.civarı kurşunu kendisi getirir. Kurşun dökülecek kişinin üzerine bir çarşaf örtülür.Kurşun dökecek el  almış kişi, kurşunu bir kepçe içinde ateşte eritir.  Çarşaf örtülü kişinin başının üstünde su dolu bir tasın içine besmele çekerek döker.Sırasıyla bu işlemi baş,karın üstü ve ayakların üstüne yapar, en son kapı eşiğinde yaparak bitirir. Su içine dökülen kurşunun temiz yada kirli görünmesi hastalığın geçip geçmiyeceği ile kurşuncu tarafından yorumlanır. Kurşun dökülen sudan kişiye bir miktar içirilir. Aynı sudan hastanın alnına ,bileklerine ve ayaklarının altına sürülür. En sonunda kurşun dökülen suya ekmek doğranır ,dört yol ağzında köpeklere verilir.

Kurşun dökücülere hizmeti karşılığında para verilmesi gerekir.Hasta olan kişi gönlünden kopan parayı verir.Bazı hastalıklar için bir defa kurşun dökmek kafi gelmiyebilir.Bunun için üç defa tekrar edilir.

Bir yorum bırakın