Fed Kararından Sonra Doların Seyri

0

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz artırımı yapmayacağı ve mevcut seviyeleri olan yüzde 2.25-2.50 aralığında kalacağı mesajını vermesi gelişmekte olan ülkeler için bir avantaj oluşturdu. Gelişmekte olan ülke para birimleri sert düşüş gösterdi. Faiz kararından önce 5,48 civarında seyreden dolar/TL  kuru 5,41 seviyelerine kadar düştü.

Bankacılar dolar/TL düşüşünü engelleyen en önemli etkenin ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik haberlerin olduğunu belirttiler.

Fed ABD’deki ekonomik yavaşlama belirtilerinin devam etmesi üzerine bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek sıkı para politikası uygulamasına ara vermiş oldu. Devam eden bilanço küçültme uygulamasını Eylül ayında durdurmuş olacağını açıkladı.

Fed’in bu kararı doların daha da değerlenmemesi, diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesi anlamına geliyor. Faiz artışına gidilmeyeceğinin anlaşılması hatta gerekirse indirime dahi gidilebileceği yorumlarına yol açmıştır. Bu durum bizim gibi gelişmekte olan piysalar için önemli bir avantaj oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ekonomiler bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekir.

ABD’de büyüme, işsizlik ve enflasyon beklentileri aşağı yönlü revize edildiğinden  faiz oranlarının bu yıl boyunca yüzde 2.25-2.50 aralığında tutulması öngörülmüştür. Belki 2020 yılında dahi önemli bir faiz artışı gündeme gelmeyecektir.

Bu koşullarda  bizim piyasalarımız açısından bakıldığında seçim ortamının gerginliği, Türkiye – ABD ilişkileri, yerli yatırımcıların dolara olan iştahlı talebi, yavaşlayan büyüme, istihdamdaki zayıflık gıbi hususlar doların seyrini belirleyecek gibi görünüyor.

Bir yorum bırakın