İnançlar ve Mitoloji

0

Batıl İnançlar Ve Çıkış Noktaları

1-Merdivenin altından geçildiğinde şanssızlık getireceğine inanılması

Antik Mısır’dan çıkan bu batıl inanç ,bir duvara yaslanıldığı zaman üçgen oluşturması ve üçgenin kutsal sayılması, orta çağda ise merdivenin idam sehpasına benzetilmesi kötü şans getireceğine inanılmasına sebep olmuştur.

2-Ayna Kırmanın Uğursuzluk getirmesi

Eski Mısır ve Yunanlılardan çıkma bu inanç o dönemlerde aynaya baktıklarında öteki dünyadaki yansımalarını gördüklerine inanıyorlardı. Bu yüzden kullandıkları aynaları kırılmaz yapar ve çok özenle kullanırlarmış. Sudaki yansımalarında dalgalanma ya da aynadaki görüntüde kırılma varsa bu durum felaket olacağıyla yorumlanırmış.

Böylece öteki dünyadaki görüntülerinin bozulmamasını garanti altına alırlarmış. Başka bir batıl inanca göre de ayna diğer dünyalara geçiş kapısı, yani başka bir boyuta giriş kapısı olduğu şeklindedir. Ayna kırıldığında diğer taraftan kötü varlıkların bu tarafa geçme olasılığı olduğuna inanıyorlardı.

3-Tahtaya Vurmak

Bir pagan inancı olan tahtaya vurmak, o dönemde insanlar ağaçlara taptıkları için kötü ruhların ağaçlardan ve evlerinden uzaklaştırdıklarına inanıyorlardı. Böylece iyi şansa sahip olacaklardı. Daha sonra bu inanç Hristyanlığa taşındı .Onların inanışında ise Hz.İsa’nın tahta bir çarmıhta öldürülmesi yatıyordu.

4-Kapıya At Nalı Asmak

Orta çağda cadıların atlardan korktuğu düşünülürdü. Nal atı simgelediği için kapıya astıklarında evlerini cadılardan koruyacaklarına inanıyorlardı.

5-Kara Kedinin Kötü Şans Getireceği

Orta çağda cadıların kara kedi besleyip kara büyüler yaptıklarına ve gece olunca bu kedilerin şeytana dönüştüğüne dair halk efsaneleri anlatılırdı.

6-13 Rakamının Uğursuzluğu

Vikinglere dayanan bu mitolojik inançta, iyilik tanrısı Balder bir gün yemek ziyafeti verir. Ziyafete 12 Tanrı davet edilir. Fakat yalan ve hile tanrısı Loki ziyafete davet edilmez. Mit’e göre davetli olmamasına rağmen Loki yemeğe gelir ve iyilik tanrısı Balder’i öldürür .Bu olaydan sonra 13 sayısı istenmeyen, olmaması gereken olumsuz durumları ifade eder.

 

 

Bir yorum bırakın