Merkez Bankası Repo İhalelerine Ara Verdi

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada dolarda bugün yaşanan sert hareketlilik sonrasında vadeli repo ihalelerine bir hafta ara verildi.

Piyasaların güne oldukça hareketli başlaması ve gün boyunca dolarda meydana gelen kademeli artış sonrasında Merkez Bankası vadeli repo ihalelerine bir hafta boyunca ara verdiğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’un Orta Doğu’da gerginliğe yol açan Golan Tepeleri hakkında yapmış olduğu açıklama sonrası yukarı yönlü ivme kazanan dolar bir günde30 kuruş yükseldi. Bununla birlikte Borsa İstanbul 100 endeksinde yüzde 3’ün üzerinde kayıp yaşandı.

Uzmanlar Merkez Bankası’nın almış olduğu bu kararın amacının piyasaya daha az Türk Lirası aktarılarak Türk Lirası’nın dolar karşısında değerlenmesini sağlamak olduğunu vurgularken, Merkez Bankası yapmış olduğu bu hamleyle piyasayı yüzde 24 yerine, yüzde 25,50 üzerinden borçlandırmaya yönlendirmiş oldu. Merkez Bankası’nın faiz oranları üzerinde yapmış olduğu bu değişiklik ekonomistler tarafından örtülü bir faiz artırımı şeklinde yorumlandı.

Gün içerisinde döviz kurlarında yaşanan artışlar; bu artışın ne kadar süreceği ve bu durumun vatandaşların cebine ne oranda yansıyacağı sorularını akıllara getiriyor.

Bir yorum bırakın