Tarım Bakanı’ndan Müjde

0

Adıyaman Ziraat Odası’nda tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile görüşme yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görüşmenin ardından 2018 yılı Malak, anaç manda, manda yavru ve sürü yöneticisi desteklemeleri için ödemelerin yarın 18.00 den sonra ödeneceğini belirtti.

Yapılan açıklamada yapılacak destek tutarının 8 bin 569 yetiştirici için 8 milyon lira olduğu açıklandı.

Bakan Pakdemirli yapılacak desteğin yarın başlayacağını açıklayarak, şöyle devam etti.

“2018 yılı anaç manda desteklemeleri, yetiştiricilerimize yarın saat 18.00’den sonra tek seferde ödenecektir. 2018 yılı anaç manda desteklemeleri çerçevesinde 10 bin 797 yetiştiricimizin 68 bin 150 baş anaç mandasına 18 milyon lira destek ödenecek. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Çoban istihdamı destek ödemeleri de yarın başlıyor. 2018 yılı sürü yöneticisi istihdamı (çoban) desteklemeleri işletmelerimize yarın saat 18.00’den sonra tek seferde ödenmeye başlanacaktır. 2018 yılı sürü yöneticisi istihdamı desteklemeleri çerçevesinde 7 bin 23 işletmemize çoban istihdamına katkıda bulunmak maksadıyla 35 milyon lira destek ödenecek. Tüm işletmelerimize hayırlı olsun.”

Manda yavru destek ödemelerinin de diğer ödemelerle aynı gün ve saatte başlanacağını belirten Pakdemirli, 8 bin 569 yetiştiricinin 31 bin 207 baş malağına 8 milyon lira destek ödeneceğini sözlerine ekledi.

Bakan Bekir Pakdemirli, ardından bir müjde de tütün yetiştiricilerine verdi, gelecekte Türkiye’ de üretim yapan sigara fabrikalarının yerli tütün kullanma oranını artırmak üzerine çalıştıklarını söyledi,

Pakdemirli, konuşmasına şöyle devam etti.

“Bölgenin önemli ürünlerinden bir tanesi olan sarmalık tütününün kıyılmış vaziyette satışıyla ilgili yasal mevzuat zaten tamamlanmıştı. Bunların alt mevzuatı, yönetmelikler kısmı hızlı bir şekilde yapılacak. Biz gerekli aksiyonu alacağız ama önümüzdeki dönemde benim için çok çok önemli olan, Türkiye’deki sigara fabrikalarının çok daha fazla oranda yerli tütünü sigaraların içerisinde buluşturma zorunluluğu, inşallah bu konuda çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde adım atıyor olacağız. Adıyaman çok önemli bir tütün merkezi ama bundan sonra daha da fazla katma değer elde edeceği bir şekilde üreticimize destek olmak anlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

 

 

 

Bir yorum bırakın