Akademisyenlere Müjde

0

Yükseköğretim Kurulu 2019 yılı için Yabancı Dil Eğitim Bursu miktarını artırdı.

YÖK yapmış olduğu açıklamada, her yıl için verilen YÖK Yabancı Dil Bursu 2019 yılı başvurularının başladığını duyurdu. Başvuru sonucu burs almaya hak kazanan öğretim elemanlarına 2 ila 6 ay arasında değişen süreler kapsamında aylık 3500 TL destek sağlanacak.

YÖK tarafından sağlanan bu desteğin 2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde yer alan eylem planı çerçevesinde Türk akademisyenlerinin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin artırılmasına yönelik bir çalışmanın ürünü olduğu belirtilirken, bu sayede üniversitelerdeki eğitim ve araştırma faaliyetlerinin de daha nitelikli hale getirilmesinin planlandığı açıklandı.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Yök’ün sağladığı burslara başvurabilmek için son beş yıl içinde YDS, YÖKDİL, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından en az 45 en fazla 70 puan almış olduğunu belgeleyen, Araştırma Üniversiteleri ve Aday Araştırma Üniversitesi dışındaki devlet üniversitelerindeki doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapan öğretim elemanları başvurabilecek. Ayrıca söz konusu burstan yararlanmak isteyen öğretim elemanlarının seçimleri üniversiteler tarafından yapılacak.

Yabancı dil eğitimi alması uygun bulunan öğretim elemanları bilgilerini en geç 17 Mayıs Cuma mesai bitimine kadar YÖK’e bildirecekler.

Bir yorum bırakın