İkinci El Araba Satışında KDV Sorunu Çözüldü

0

İkinci el otomotivlerdeki KDV uyuşmazlığı sorunu, otomotiv sektörünün talebine uygun sonuçlandı. Bundan sonra araçların satışında, alınırken ödenen KDV oranı uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı 9. Otomotiv Kongresi’nde açıkladığı ikinci el otomotiv alım satımında yaşanan KDV uyuşmazlığı ile ilgili sorununun çözüldüğü ile ilgili açıklamasının ardından

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete ’de yayımlandı. Yapılan değişiklikle, ikinci el araba satışında, araç alınırken hangi KDV oranı uygulandıysa aynı oran geçerli olacak.

Resmi gazete ’de yayımlanan bu kararla ikinci el otomobil alım satımında yaşanan KDV oranı ile ilgili bu sorun çözülmüş oldu.

Resmi Gazete ‘de yayımlanan kararın metni şu şekilde

MAL VE HİZMETLERDE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1- 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’a ekli (I) sayılı listenin 9’uncu sırasının sonunda yer alan parantez içi ifadenin sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerde bu Kararın birinci maddesinin (a) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanarak satın alınan araçların tesliminde, bu araçların alımında uygulanan katma değer vergisi oranı uygulanır.”

Bir yorum bırakın