Bankalar ve JP Morgan’a İnceleme

0

Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bazı bankalar ve JP Morgan hakkında döviz piyasaları ile ilgili olarak müşterilerini yanıltıcı ve manipulatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdikleri gerekçesi ile inceleme başlattığını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yaptığı yazılı açıklamada, müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak  yanıltıcı ve manipülatif  şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine ilişkin şikayetler kapsamında bazı bankalar hakkında inceleme ve soruşturma başlattığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır.

Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir.”

Kurumdan yaılan diğer açıklamada ise JP Morgan hakkında da inceleme başlatıldığı belirtildi. JP Morgan Amerikan merkezli bir yatırım bankasıdır.

Açıklamada şunlar yer aldı;

“22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir.”

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar yer aldı:

“22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak Kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir yorum bırakın