Eylül Ayında Ders Sayısı Azalıyor

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamada önümüzdeki Eylül ayından itibaren ders sayılarının azaltılacağını belirtti.

Programları çerçevesinde gitmiş olduğu Tekirdağ’da önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uluslararası standartlara ulaşabilmek adına eylül ayından itibaren 9.sınıflardan başlayarak ders sayısının azaltılacağını ifade etti.

Sözlerine gelişmiş ülkelerden örnekler vererek devam eden Selçuk, Türkiye’deki liselerde yaklaşık olarak 16-17 dersin olduğunu buna karşın ABD, Kanada, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde bu sayının 5-6 derse kadar düştüğünü belirtirken, gelişmiş ülkelerdeki ders sayısının ülkemize göre daha az olmasına rağmen bizden daha başarılı olduklarının altını çizdi. Gelişmiş ülkelerin eğitim sisteminden örnekler vermeye devam eden Selçuk, gelişmiş ülkelerde eğitim gören öğrencilerin belirli alanlarda derinleşerek kendilerini geliştirdiklerini ve sevdikleri alanlarda yoğunlaşarak başarılı olduklarının altını çizdi. Bakan Selçuk bu sözlerine “Çocuklar belli bir alanda özelleşiyor ve sevdiği alana yoğunlaşıyor. Küçük küçük çukurlar kazmıyor, çocuk kuyu kazıyor, kuyu kazarsa suyu bulacağını biliyor ama çukur kazarsa suyu bulamayacağını biliyor” örneğini vererek açıklık getirdi.

Ülkemiz gençlerinin de uluslararası standartlara ulaşabilmesi için gerekli çalışmaların tamamlandığını, bunun için hazır olduklarını vurgulayan Selçuk, Eylül ayından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu uygulamaya aşama aşama geçileceğini belirterek sözlerini noktaladı

Bir yorum bırakın