Hukuk Fakültesini Bitirenlere Baraj Sınavı

0

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu binlerce hukuk fakültesi öğrencisini ve mezunlarını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Samsun Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda düzenlenen ve aralarında Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz ile adli yargı mensupları ve avukatların da bulunduğu bir söyleşiye katılan TBB Başkanı Feyzioğlu burada hukuk fakültesi mezunlarını yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu.

Yıllarca avukatlık sınavı yapılması için uğraştıklarını fakat bu sınavın gerçekleşmeyecek olduğunu ifade eden Feyzioğlu, hukuk fakültesini bitiren avukat, hakim, savcı veya noter adaylığına başvuracak olanların geçmeleri gereken bir baraj sınavının getireceklerini bu barajın da muhtemel 70 puan olacağını belirtti.

Faaliyete geçirmeyi planladıkları uygulamaya değinen Feyzioğlu, “sınava girmeyen veya sınavı geçemeyenlere de elbette iş bulmak lazım. Yıllarca polis akademisi öğrencilerine hukuk dersi vermeye çalıştık. Başarılı olamadık, çünkü dünyaya bakış açımız farklı. Dünya bunun yolunu bulmuş. Hukukfakültesi mezunlarını rütbeli polisliğe yönlendiriyor. Gerçekten çözüm oluyor. İlk adımdan itibaren hukuk kurallarını hukukçu gibi bilen bir kişinin iyi bir polislik eğitimi almasından söz ediyorum. Buna Adalet Bakanımız son derece sıcak bakıyor. Bildiğim kadarıyla İçişleri Bakanımız da çok sıcak bakıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da sıcak bakarsa, bu işin Avrupa’ya parmak ısırtacak bir proje olarak gelişmesini sağlamak da bizim görevimiz olmalı. Orta vadede ise tüm avukat, hakim ve savcıların Fransa’da olduğu gibi yüksek lisans zorunluluğuna tabi tutulması, Almanya’daki gibi iki devlet sınavından sonra mesleğe başlamaları gerekir” şeklindeifade ederek sözlerini noktaladı.

Bir yorum bırakın