Hasta Olmanın En Kolay Yolu Gluten Tüketmek

0

Hasta Olmanın En Kolay Yolu Gluten Tüketmek

Glüten tahıllarda bulunan bir proteindir. Ancak bugünkü tüketim toplumlarında neredeyse her çeşit yiyecekte bulunuyor. Ekmek,  makarna gibi unlu tahıllı yiyecekler ve bütün buğday kökenli yiyeceklerde vardır. Ayrıca içindeki yapışkan madde nedeniyle ilaçlar ve besin destekleri dahil birçok üründe dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus bugünün glüteninin eski çağlardaki gluten ile aynı olmamasıdır. Hibrit tohumlardan kaynaklı olarak bitkinin orijinal halinde olmayan yeni gluten formları gelişmiştir. Bilim adamları aynı zamanda glüteni işleyerek sıvılarda çözünmesini sağladılar. Böylece daha önce gluten içermeyen pek çok ürünün içinde artık değişmiş haliyle gluten bulunabiliyor.

Bu günkü yaşam koşullarında hem atalarımızın yediğinden farklı bir gluten çeşidi ile karşı karşıyayız, hemde hayatın her alanında daha çok glutene maruz kalmaktayız.

Bu içeriği değişmiş haliyle gluten bağırsak sağlığımız ve bağışıklık sistemimizde sorunlar yaratarak bir çok hastalığa sebep olmaktadır;

  • Gluten geçirgen bağırsağa neden oluyor.
  • Gluten inflamasyona neden oluyor.
  • Gluten kendi dokularımıza benzer hareket ettiğinden (dokularımızı taklit ettiğinden) bağışıklı sistemimiz glutene saldırıyorum diye troide saldırır.

 

Yararlanılan kaynak:Dr Amy Mayers

http://eatlocalgrown/1-gluten.html

Bir yorum bırakın