Merkez Bankası’ndan Kritik Rezerv Açıklaması

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Çetinkaya son günlerin tartışma konusu olan Merkez Bankasının rezervleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada rezervlerde dönemsel etkiler sonucu zaman zaman dalgalanmalar yaşanabileceğini belirtirken orta vadede istikrarlı bir artış trendinin olduğunu belirtti. Merkez Bankasının ülke rezervlerinin güçlendirilmesi ve etkin yönetilmesi gibi bir hedefinin olduğunun altını çizen Çetinkaya, son bir hafta içinde toplam rezervlerimizde yaklaşık 4,5 milyar dolarlık bir artış yaşandığını ve yaşanan bu artışla birlikte toplam rezervlerimizin 96,7 milyar seviyesine ulaştığının altını çizdi. Aynı zamanda Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada da Swap piyasasında fiyatlamaların sağlıklı ve olağan halinde sürdürüldüğü belirtildi.

Swap Piyasası Nedir?

Swap, kelime anlamı olarak takas, değiş-tokuş anlamına gelirken SWAP işlemi iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve/veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesi anlamına gelmektedir.

Swap basitçe şöyle işliyor: diyelim ki elimde 1 milyon usd var, bunu 30 gün için bir Türk bankasına ”ödünç” veriyorum. Bugünkü kurdan elime 5.550.000 TL geçiyor. 30 gün sonra bu 5.550.000 TL.nı faiziyle birlikte geri ödüyorum, ödünç verdiğim USD’yi de yine faizi ile birlikte geri alıyorum. böylece swap işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Net Rezervler

Çetinkaya konuşmasında net rezervler konusuna da değinerek net rezervlerin aynı dönemde 2,4 milyar dolarlık artışla yaklaşık 28,6 milyar dolara çıktığını belirtirken, Merkez Bankasının rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam ettiğini belirterek sözlerini noktaladı.

Bir yorum bırakın