Seçimlerde Oy Kullanmayana Ceza Verilir Mi?

0

31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kala milyonlarca vatandaş sandığa gitmeye hazırlanırken, belli oranda bir kesimin de sandığa gitmeyeceği konuşuluyor. Peki, oy kullanmayan vatandaşa ceza verilir mi?

Seçim atmosferini en yoğun şekilde yaşadığımız şu günlerde sandığa gitmeyi düşünmeyen vatandaşlar yine de seçimlerin nasıl sonuçlanacağını merakla beklerken diğer yandan sandığa gitmeyecek olmanın herhangi bir cezaya sebebiyet verip vermediğini sorusuna yanıt arıyorlar.

Anayasamızda vatandaşlara hem hak hem de ödev olarak tanımlanan oy verme işlemi, oyun kullanılmaması durumunda vatandaşa ceza olarak yansımakta olup, bu ceza Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenir.

Oy Kullanmamanın Cezası

YSK tarafından belirlenen ceza miktarları genel olarak çok yüksek miktarda olmamakla birlikte, geçtiğimiz yıllarda oy vermeyene vatandaşlar için 22 TL olarak belirlenmişti. 31 Mart Yerel Seçimleri için şu ana kadar ceza miktarları için herhangi bir açıklama yapılmazken, bu cezanın yeniden aynı miktarda uygulanması öngörülmekte.

Cezalar Nereye Ödenir?

Oy kullanma cezası ile ilgili tebligatların vatandaşlara ulaşmasının ardından vatandaşlar pusula üzerinde yer alan ödeme yöntemleri doğrultusunda Maliye Bakanlığı ya da herhangi bir PTT şubesine cezalarını yatırabilirler.

Bir yorum bırakın