Duygular Sağlığımız Üzerinde Ne Kadar Etkilidir

0

 

Hayatımızdaki iyi ve kötü tüm deneyimlerimiz, yaşam boyu oluşturduğumuz düşünce kalıplarımızın, şemalarımızın sonucudur. İnsanlar, yaşamları boyunca mutluluk ve neşe hissettiren birçok olumlu düşünce kalıbının yanı sıra, kaygılandıran, öfkelendiren, mutsuz eden pek çok negatif düşünce kalıpları da oluştururlar.

Bedeni hasta eden pek çok etken vardır.  Duygular bu etkenlerden birisidir.  Sahip olduğumuz hastalıklar üzerinde kötü yönetilen duyguların etkisi oldukça fazladır. Duygu dalgalanmalarının farkında olmak, duygularımızı uyumlu ve düzenli bir hale getirebilmek, duygu ve beden üzerinde hâkimiyet kurabilmek sağlıklı bir yaşam için gerekli ve önemlidir. Ayrıca var olan hastalıkların daha kolay iyileşmesinde duygu durumu oldukça önemlidir.

Kalbimiz sevgiyi, mutluluğu, yaşam gücünü, güvende olmayı simgeler. Kalp ile ilgili rahatsızlıkların, sevildiğini hak etmediğini düşünen ve kendini yeteri kadar sevmeyen insanlarda görüldüğüne,  özellikle anne ve baba sevgisinin ise kalp sağlığı üzerinde etkisi olduğuna inanılır. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için insanın kendisini yeteri kadar sevmesi, kırgın olduğu insanları ve suçluluk duyduğu durumlarda öncelikle kendisini affetmesi  önerilir.

Duygu durumlarının  ilişkili olduğu rahatsızlıklar şöyle sıralanır;

-Değersizlik duygusu, korku ve güvende olmama hissi; baş ağrısı,

-Etrafımıza ördüğümüz katı duvarlar, esnek olamamak, inatçı ego ve gurur, herkesi yargılamak, hiçbir şeyden ödün vermemek ; eklem sorunları,

-Kararsızlık, her şeyin kötü gideceği korkusu, kendini sevmemek, onaylamamak; gastrit,

-Eskiye bağımlılık, eskiyi bırakamama, olayları hazmedememek, affetmemek; kabızlık,

-Öfke birikimi, haksızlığa uğradığını düşünmek, hayal kırıklıkları; karaciğer hastalıkları,

-Aşırı parasızlık korkusu, ekonomik destekten yoksunluk; sırt sorunları,

-Kendine acımak, sevgi eksikliği hissetmek; romatizma,

-Geçmişteki olayları ve kişileri affetmemek, yaşadığımız olayları sindirememek; mide sorunları,

Yemek, şefkati, güvenliği, ödülü ve hayatta kalmayı temsil eder,,duyulan boşluk hissi ise yemek yeme isteği ile doldurulur.

Duygusuz bir yaşam düşünülemez. Önemli olan bu yaşadığımız duyguların bize nasıl bir hasar vereceğini bilmek ve ona göre davranışlarımızı düzenleyebilmektir. Negatif bir duygu durumu içinde olduğumuzu fark ettiğimizde odağımızı değiştirmek, farklı bir şeyle ilgilenmek, bizi mutlu eden bir olayı düşünmek genellikle olumlu sonuçlar verir. Ayrıca özellikle hayvan dostlarımızla, doğayla, suyla vakit geçirmek bir kısım hastalıklara sahip olmayı engelleyebilir. Duyguları kontrol etmenin en çok sevilen yöntemlerinden birisi meditasyon yapmaktır. Sıcak bir duş almanın ya da temiz havada yürüyüş yapmanın da  iyi sonuç verdiği bilinir.

 

Sibel Bektaş

Reiki1 ve Tetha healing DNA uygulayıcısı

Bir yorum bırakın