Poşetlerde Yeni Fiyat Düzenlemesi

0

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giren, çevre kirliliğinin önlenmesi, plastik kullanımının azaltılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen plastik poşetlere ücret uygulamasında yeni bir düzenlemeye gidildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınmış olan ve 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda değişikliğe gidildi. Bazı perakende mağazalarda büyüklüğüne göre tanesi 50 kuruş ila 1 lira arasından satılan plastik poşetler de dahil olmak üzere tüm plastik poşetler 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere vergiler de dahil 25 kuruştan satılacak.

Plastik Poşet Kullanım Oranı Azaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamada, uygulamaya konulan düzenleme sonrasında plastik poşet kullanımında yüzde 80 oranında bir azalma olduğunu belirtirken, geçtiğimiz yıl 605 milyon tüketilen plastik poşet sayısının bu yıl 150 milyona düştüğünü ifade etti.

Yeni düzenleme sonrasında plastik poşetlerin kalınlıklarında yüzde 10’luk bir sapma oranı tolerans payı kabul edildi.  Bu kapsamda poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ile Sıfır Atık logosunun Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olması şartıyla tek renk olarak kullanılması kararlaştırıldı.

 

Bir yorum bırakın