Soda İle Maden Suyu Aynı Şey Mi?

0

Günümüzde tüketimi çok yaygın olan fakat halk arasında farkı çok fazla ayırt edilemeyen içeceklerin başında şüphesiz ki soda ile maden suyu geliyor.

Barındırdığı özellikler bakımından mideyi rahatlatma özelliğine sahip olan soda ve maden suyu birbirinden farklı içeceklerdir. Genellikle insanlar midesinde hissettikleri rahatsızlıktan ötürü bu içeceklerden herhangi birini tercih edip tüketerek ihtiyaçlarını giderdikleri için aradaki fark kolaylıkla anlaşılmayabilir.

Bu açıdan bakıldığında soda mideyi rahatlatma işlevi dışında herhangi bir özellik barındırmazken, maden suyu tamamen doğal bir mineral deposu olarak karşımıza çıkmaktadır. Maden suyuna bu özellikleri kazandıran temel etkenler ise, yer altı sularından elde edilen ve içerisinde çözünmüş mineral tuzları ile elementlerden oluşan gazlı sulardır. Vücudun ter ile kaybettiği suyun ve tuzun geri kazanılmasında önemli bir yere sahip olan maden suyu, cilt için de gerekli olan mineral oranını karşıladığı için cildin gergin gözükmesini sağlar.

Maden Suyu Hangi Mineralleri Barındırır

Maden suyu kalsiyum, flor, magnezyum gibi mineralleri barındırarak vücudumuzun mineral ihtiyacını karşılaması bakımından önemli bir kaynak olmasının yanında, böbrek fonksiyonlarının dengelenmesi ile midemizi rahatlatıcı etkiye sahip olması bakımdan önemli bir yere sahiptir.

 

 

Bir yorum bırakın