Yapışkan Protein Gluten’in Beyin Hasarları

0

Bir birleşik protein olan gluten pastane ürünlerinin, krakerlerin ve pizza hamuru gibi hamur işlerinin yapılabilmesi için unu bir arada tutan bir yapıştırıcı görevi görür. Çoğu insan gluteni buğday ürünleri aracılığı ile tüketir ama çavdar, bulgur, kızıl buğday ve arpa gibi bir çok farklı tahılın içinde de bulunur.

Dünyanın ençok kullanılan katkı maddelerinden biridir ve sadece işlenmiş gıda ürünlerinde değil, kişisel bakım ürünlerinde de karşımıza çıkar. Güvenilir bir kıvam artırıcı olduğu için sürülebilir peynirlerin ve margarinlerin yumuşak yapısının korunmasını sağlar. Saç telini kalınlaştıran kremler ve kirpiklere hacim veren maskaralar da gluten içermektedir.

Glutenin yapışkan yapısı besinlerin sindirilip kana karışmasını sekteye uğratabilmektedir. Sindirimi tamamlanamayan besinler bağırsakta hamurumsu kalıntılar bırakır ve bu da bağışıklık sistemini alarma geçirir. Böylece ince bağırsağın iç çeperinin hasara uğramasıyla sonuçlanacak bir süreç başlar. Bu sorunu yaşayan kişilerde karın ağrısı, ishal, kabızlık ve bağırsak rahatsızlığı gibi şikayetler görülür.

Öte yandan bazı kişiler hiç mide ya da bağırsak sorunu yaşamasalar da vücutlarının başka bir yeri örneğin sinir sistemi sessiz bir saldırı altında olabilir.  Beyin fonksiyonlarında sorun yaşanabilir. Uzun süreli baş ağrısı şikayeti olan hastalarda glutensiz diyet uyguladıklarında   baş ağrısını tamamen ortadan kalktığı görülmektedir.

Gluten vücutta enflamasyona neden olmaktadır.  Enflamasyon ise baş ağrısı, zihin bulanıklığı gibi kronik sıkıntıların yanında depresyon ve alzheimer gibi daha ciddi bozukluklara karşı organlarımızı savunmasız hale getirmektedir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve çeşitli otoimmün rahatsızlıklar da görülmektedir.

Yararlanılan kaynak: Tahıl Beyin – Dr. David Perlmutter.

Bir yorum bırakın