Hangi Belediye Başkanı Ne Kadar Maaş Alacak

0

Geçtiğimiz Pazar günü sandık başına giden Türkiye kendilerini 5 yıllığına yönetecek yeni belediye başkanlarını seçmişti.

Sonuçları büyük bir merakla beklenen ve takip edilen seçimler sonrasında vatandaşlar kendilerini yönetecek belediye başkanlarının ne kadar maaş alacağı sorusuna yanıt aramaya başladı. Büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri, il belediyeleri, ilçe belediyeleri olmak üzere seçilen toplam 1.389 belediye başkanlarının maaşları bulunduğu ilin ve ilçenin nüfusuna göre değişkenlik göstermektedir.

Nüfus Miktarına Göre Değişen Belediye Başkan Maaşları

Yönettiği belediyenin nüfusuna göre 7 bin ila 24 bin lira arasında maaş alan belediye başkanlarının dağılımı şu şekildedir:

-Nüfusu 2 milyon ve üzerindeki büyükşehir belediyelerinde görev yapan büyükşehir belediye başkanlarının maaşı ortalama 24 bin lira

-Nüfusu 1 milyon ile 2 milyon arası olan büyükşehir belediyelerinde görev yapan belediye başkanlarının ortalama maaşı 20 bin lira

-Nüfusu 750 bin ile 1 milyon arası olan büyükşehir belediyelerinde görev yapan büyükşehir belediye başkanlarının maaşı ortalama 16.500 liradır.

Büyükşehir Belediyelerinde İlçe Belediye Başkanlılarının Maaşları

-Nüfusu 500 bin ila 1 milyon arasında değişen büyükşehir belediyelerindeki ilçe belediye başkanlarının ortalama maaşı 16.500 lira

-Nüfusu 250 bin ila 500 bin arasında değişen büyükşehir belediyelerindeki ilçe belediye başkanlarının ortalama maaşı 14.500 lira

-Nüfusu 100 bin ila 250 bin arasında değişen büyükşehir belediyelerindeki ilçe belediye başkanlarının ortalama maaşı 12.250 liradır.

Ayrıca büyükşehir olmayan illerin ve ilçelerin belediye başkanları nın aldıkları maaşlar da bulundukları yerlerdeki nüfus miktarına değişkenlik göstermekle birlikte, yukarıda belirtilen maaşlara göre sabit ve azalan miktarlarda değişmektedir. Bununla birlikte yukarıdaki maaş verileri belediye başkanının medeni durumu, çocuk sahibi olup olmaması, yabancı dil bilgisi, derece kademesi ve engel durumlarını gibi özelliklere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir yorum bırakın