2019 İSG 1.Dönem Başvuruları Başladı

0

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı başvuruları bugün başladı.

ÖSYM tarafından senede 2 defa yapılmakta olan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sınavının ilki olan İSG 1.Dönem sınav başvuruları bugün itibariyle başladı. 1.Dönem sınavı Mayıs ayında yapılacak olup başvurular 4-11 Nisan 2019 tarihleri arasında ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecek. 18 Mayıs Cumartesi günü saat 10.15’te gerçekleştirilecek olan sınav 19 Haziran Çarşamba günü açıklanacak.

Sınava girecek adayların İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği Sertifika alanında başarılı sayılması için 70 ve üzerinde puan alması gerekirken, sağlık personeli sertifika alanında sınava girecek adayların başarılı sayılması için 60 puan ve üzerinde almaları gerekecek.

İş Sağlığı ve Güvenliğini Amacı Nedir?

Kısaca İş Sağlığı ve Güvenliğinin amacı, yapılan işler sırasında veya yapılan işler sebebiyle iş kazası yaşanma ihtimalini en aza indirmek, çalışma ortamı nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek ve meslek hastalığı oluşturabilecek işlerde önlemler almaktır. Burada hedeflenen ve farkındalık oluşturan temel unsur kişilerin bir işe başlamadan önceki sağlık durumlarıyla, işlerini bitirdikten sonraki sağlık durumlarının aynı olmasını sağlamaktır.

Bir yorum bırakın