İşte İhracat Rakamları

0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Bakanlık bünyesinde düzenlenen basın toplantısında Mart ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 2019 yılı Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan yapmış olduğu açıklamada Genel Ticaret Sistemi’ne göre mart ayında ihracatın 0,5’lik bir artış göstererek 16 milyar 334 milyon dolara yükseldiğini belirtti. İthalat rakamlarına da değinen Pekcan, aynı dönemde ithalatın yüzde 17,81 oranında düşerek 18 milyar 299 milyon dolara gerilediğini ifade etti.

Genel Ticaret Sistemine göre elde edilen veriler ışığında konuşmasını sürdüren Pekcan, bu yılın ilk 3 ayına da değinirken ilk çeyrekte 44 milyar 567 milyon dolar olarak gerçekleştirilen ihracatın Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamları olduğunun altını çizdi. Açıklanan bilgiler doğrultusunda 2019 yılının ilk 3 ayında genel olarak ihracattaki artış oranı yüzde 3,34 olurken, aynı dönemde ithalatta yüzde 21,46’lık bir azalma meydana geldi.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı

İhracatın ithalatı karşılama oranındaki gelişmeye dikkat çeken Bakan Pekcan, son dönemlerde ihracatın ithalatı karşılama noktasında oluşan ilerlemenin dış finansman ihtiyacının da azaltacağını ifade etti. Sözlerini yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde edilen verileri açıklayarak sürdüren Ruhsar Pekcan 2018 yılının mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 73 iken Mart 2019’da bu rakamın yüzde 89,3’e çıktığını, geçen yılın ilk 3 ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 67,1 iken bu yılın ilk 3 ayında bu rakamın yüzde 88,2’e yükseldiğini belirterek sözlerini noktaladı.

Bir yorum bırakın