Hıdırellez Bayramı

0

Orta Asya ,Orta Doğu ve Anadolu’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz’ı Hızır olarak bilinen Hıdırellez günü ,darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak inanılır ve kutlanır.5-6 Mayıs günlerinde kutlanan Hıdırellez kış mevsiminin bitip yaz mevsiminin başladığı anlamına gelir.

Hızır yaygın bir inanca göre ,hayat suyu içerek ölümsüzlüğe ulaşmış.Zaman zaman insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eder bolluk-bereket ve sağlık dağıtırmış.Hızır karada İlyas denizlerde darda kalanlara yardım edermiş.Hızır’ın yaşadığı yer ve zaman belli değildir.Baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür.

Hıdırellez öncesi bazı hazırlıklar yapılır.Evin temizliği ,üst-baş temizliği ,yiyecek ve içeceklerin hazırlanması gibi.Anadolu’nun bazı yerlerinde duaların ve isteklerin kabul olması için oruç tutulur,sa-daka verilir ,kurbanlar kesilir.Kurban ve adaklar ‘Hızır Hakkı’ için olmalıdır.

Kutlamalar genellikle yeşil alanlarda,su kenarlarında bir türbe yada yatırın yanında yapılır.Taze kuzu eti yada kuzu ciğeri yeme adeti vardır.Baharın ilk kuzusu yendiğinde sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.Kırlardan toplanan taze otlarla yapılan çayların içilerek bütün hastalıklara iyi geleceği ve bu suyla kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceği inancı vardır.

Hıdırellez gecesi,yiyecek kapları ,para keseleri ,ambar kapıları açık bırakılır.Çünkü Hızır geçtiği ve dokunduğu yerlere bolluk ve bereket verir.Bu gece istekler bir kağıda çizilir yada modeli yapılır ve herhangi bir yere bırakılır.Gece Hızır’ın bunları görüp kendilerine yardım edeceğine inanılır.

Anadolu’nun bazı köylerinde baht açma törenleride yapılır.Genç kızlar yeşillik bir yerde yada bir su kenarında içinde su olan bir testi içine kendilerine ait yüzük ,küpe ,bilezik gibi eşyalarını koyup ağzını kapattıktan sonra bir gül ağacının dibine bırakırlar.Ertesi sabah testinin yanına gidilir ve içindekiler maniler okuyarak çıkarılır.Temelde bu şekilde yapılsada yöre yöre bazı farklılıklar olabilir.

Hıdırellez günü doğa ve insan sevgisi çok önemlidir.Çünkü Hızır ve İlyas insanları ,doğayı,iyiliği ve cömertliği seven bereketin simgesi olan kutsallaştırılmış insanlardır.Hıdırellez günü yabancılara kucak açmak ve isteklerini reddetmemek gerekir.Çünkü Hızır’ın o gün farklı suretlerle insanlara görüneceğine inanılır.

Gül Ağacında Dilek Tutma Nasıl Yapılır:

5 Mayıs Pazar günü akşam ezanı vakti dilekler dilenir, şekiller çizilir ,notlar yazılır ve bir gül ağacının dibine bırakılır.Hıdırellez sabahı yani 6 Mayıs Pazartesi sabahı ilk iş bırakılan notlar alınır ve suya bırakılır.

Bir başka ritüelde Hıdırellez akşamında evdeki her fert için yedi fasulye yada yedi nohut ekilir.Kişilerin başına gelebilecek kötülüklerin ekilen fasulye yada nohutlara gelmesi dilenir.

Bir yorum bırakın