İkinci El Araç Alacaklar Dikkat

0

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından açıklanan nöbetçi noterlik sistemi uygulamaya geçti.

Nöbetçi noterlik sisteminin devreye girmesiyle birlikte sadece hafta içinde yapılan otomobil alım satımları hafta sonları da yapılmaya başlandı. Uygulamaya konan bu yenilikle birlikte hafta sonlarında yapılacak alım-satım işlerinin ve piyasaların hareketlendirilmesi planlanırken nöbetçi noterler İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında 2’şer olmak üzere toplamda 4, Ankara ve İzmir’de 2 ve diğer illerde 1’er tane olmak üzere hizmet verecek.

Ekspertiz Raporu Zorunlu Hale Geldi

İkinci el alım satım işlemlerinde ekspertiz raporu zorunlu hale gelirken, araçların yürüyen iç aksamından motoruna ve kaportasına kadar rapor veren kurumların belgelerini ikinci el aracı satın alma aşamasında talep etmeniz gerekecek.

Plakaya Dikkat

Araçlarının plakalarını değiştirmek isteyen vatandaşlar mevcut plakalarını noterlere teslim ederek yeni plakalarını alabilecekler. Hafta sonları noterlerin mesai saati bitimine yetişemeyip plakalarını temin edemeyen vatandaşlar, noterlerden sonra yarım saat daha fazla mesai yapacak olan plaka basım atölyelerinden plakalarını alabilecekler.

Galericiler ilk etapta uygulamaya konulan bu sistemi olumlu karşılarken, vatandaşların daha çok hafta sonlarında galerilere uğradığını bu sayede hafta sonu alım satım işlemlerinde hareketlilik yaşanmasını beklediklerini dile getirirken, nöbetçi noter sayısında artış yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

Bir yorum bırakın