Kaliteli Uykunun Önemi ve Sırları

0

İnsan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip olan uyku, gündelik hayattan fiziksel belirtilere kadar birçok unsuru etkileyen gereksinimlerin başında gelmektedir.

İnsan vücudu için gerekli olan temel ihtiyaçların başında gelen uyku, özellikle beyin fonksiyonlarımızın daha sağlıklı çalışması, dikkat eksikliğimizin en aza indirilmesi, vücudumuzun direnç kazanması açısından hayati öneme sahiptir. Peki, yeterince alınamadığında psikolojik sorunlara da yol açan uyku probleminin önüne nasıl geçilir, sağlıklı bir uyku için nelere dikkat edilmelidir? Bu konuları sizler için derledik.

İyi Bir Uyku İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Herkes tarafından faydaları kabul edilen iyi ve kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gereken ilk nokta hafta sonları da dâhil olmak üzere mümkün olduğunca aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstermektir. Bunula birlikte tam olarak uykumuz gelmeden yatağa girmek uyku ritmimizi bozacağı için bu hususa dikkat etmek gerekmektedir. Son yıllarda bizi esir alan en büyük teknolojik gelişme olan telefonlar neredeyse yatağımızın vazgeçilmezi haline gelerek saatlerimizi bizden çalmaya devam etmektedir. Bu bakımdan yatağa cep telefonlarımızla girmekten kaçınmamız gerekir.

Yatacağımız ortamdaki oda sıcaklığının 20-22 derece olması, yatmadan yarım saat önce odamızı havalandırmamız, yatacağımız yerin ışığa maruz kalmaması sağlıklı bir uykunun olmazsa olmazlarındandır.

Karanlık Ortam Neden Çok Önemli

Biz yetişkinleri kanserden koruyan ve bebekleri ile çocukların büyümesinde çok önemli bir yere sahip olan melatonin hormonu yalnızca karanlıkta salgılandığı için karanlık ortamda uyumak son derece önemlidir. Özellikle 23.00-05.00 saatleri bu hormonun en yoğun salgılandığı saatler olduğu için bu saatlerde uyumaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Uyku Probleminin Önüne Nasıl Geçilir

Sürekli hale gediğinde insanlarda psikolojik, fiziksel ve depresif hale dönüşen uyku problemi günümüzde birçok insanın başına gelen problemlerden birisidir. Özellikle akşamları belli bir saatten sonra tüketilen çay, kahve gibi içecekler barındırdıkları maddelerden dolayı uykusuzluğa yol açabilir. Bununla birlikte su tüketiminin yatmadan 1,5 saat önce kesilmesi gece sıklıkla tuvalete kalkma ihtiyacımızı ortadan kaldıracağı için dikkat etmemiz gereken hususlardan birini oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak stresli yaşam, yatağa girerken kafamızın içinde dönen sorular zihnimizi meşgul ettiğinden dolayı uyku problemine yol açmaktadır.

Her şeyi denendiği halde hala bir sonuç alınamıyorsa o zaman uykusuzluk hastalığı (insomnia) akla gelebilir,bu durumda yapılacak en doğru şey bir uzman yardımına başvurmaktır.

Bir yorum bırakın