Kredi Kart Borçlarının Yapılandırılmasında Anlaşılamayan Hususlar ve Bazı Açıklamalar

0

Kredi Kartı borçlarının yapılandırılması konusunda kamu bankaları yaklaşık 2,5 ay önce kampanya başlatmış olmakla beraber bugün bazı hususların hatırlatılmasında tekrar yarar vardır.

Kredi kartlarına ait borçların yapılandırmasını Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası yapmaktadır.

Söz konusu bankalar diğer bankalardan alınan kredi kart borç durumunu gösteren belge ile müracaat edildiğinde kendisi kredi açarak diğer bankalardaki borçları kapatmaktadır.

12 ay vade için aylık %1.10, 5 yıllık vade için %1.20 faiz oranı uygulamaktadır.

Yeni açılan kredi tutarı üzerinden binde 5 kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Diğer bankalarda borç aksamış olabilir ancak hakkınızda yasal takibe geçilmemiş olması gerekir.

Yapılandırma için açılan kredi genellikle  31.12.2018 tarihine kadar birikmiş borçları kapsamaktadır.

Yapılandırma kampanyası Ocak/2019 ayının ortalarında başlamış olmakla beraber uygulamanın sonuna ilişkin bir tarih belirlenmemiştir.

Kampanya bireysel nitelikli kredi kartlarını kapsamakta olup, ticari kredi kartlarını kapsamamaktadır.

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasından bahsettikten sonra kredi kartı nedir,  nasıl kullanılır, amacı nedir, sakıncaları nedir kısaca açıklamak gerekir.

Kredi kartı, bankalar tarafından düzenli geliri olan kişilere verilen ve fiziki para kullanmadan alış veriş yapma imkanı sağlayan bir ödeme aracıdır. Kredi kartı bir yandan para kullanmadan harcama yapma imkanı verirken diğer taraftan paranız olmasa dahi yaklaşık 30-40 gün vade ile faizsiz kredi kullanma imkanı sunmaktadır.

Bankanın size sunduğu söz konusu 30-40 günlük ödeme vadesini geçirdiğiniz durumda önemli bir faiz maliyeti ile karşılaşılmaktadır. Bu durumda size sunulan 30-40 günlük süre de faiz kapsamına alınmakta ve hesap kesim tarihinden itibaren faiz işletilmektedir.

Kredi kartı kullanmanın en büyük sakıncası ay içerisinde yaptığınız harcamanın hesap kesim tarihinden sonra size verilen süre içerisinde ödenmemesidir. Aylık harcama tutarının tamamının yada bir kısmının ödenmemesi faiz yükünü beraberinde getirmekte, aylar itibariyle biriken borç ödenemez hale gelmektedir.

Kredi kartı kullanımında yapılabilecek en önemli hatalardan biriside nakit para çekerek kredi kullanımıdır. Çünkü bu tür kredi kullandırımlarında bankalar yüksek bir faiz oranı ve bu faize ilave olarak nakit çekim komisyonu uygulamaktadır. Bu tür yüksek maliyetli kullanımlar borcun uzun vade içerisinde kartopu gibi büyüyerek ödenemez hale gelmesine yol açmaktadır. 09.04.2019

 

Bir yorum bırakın