Milli Eğitim Bakanı’ndan Mavi Balina ve Momo Açıklaması

0

 

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk son günlerde moda haline gelen Mavi Balina ve Momo oyunlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği Samsun’da son zamanlarda çocuklarımız için ciddi tehlikeler oluşturarak adından söz ettiren Mavi Balina ve Momo oyunları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Selçuk yapmış olduğu açıklamada “Son günlerde toplumumuzun dikkatini çekecek şekilde maalesef bazı üzücü olaylarla karşılaşmış bulunuyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var, zamanı gelince kamuoyu ile paylaşacağız. Mavi Balina ya da Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır” dedi.

Birtakım Önlemler Geliyor

Bakan Selçuk bu konunun diğer Bakanlıklarla birlikte ele alındığını ve ortak bir çalışmanın söz konusu olduğunu vurgularken, bu oyunlarla ilgili önemli tedbirlerin alınabileceğini ifade etti. Bu konudaki önlemlerin polisiye, hukuk ve mevzuat tedbirleri kapsamında olduğunu belirten Selçuk, dijital oyunların tümünün problem olarak görülmemesi gerektiğini bu oyunların da birer ihtiyaç ve çağın gerekleri olduğunu ancak doğru şekilde doğru amaca hizmet edilecek şekilde kullanıldığında tehdit olmaktan çıkacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.

Bir yorum bırakın