Kıdem Tazminatı Nedir

0

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıklamış olduğu Yeni Ekonomik Program kapsamında üzerinde durduğu kıdem tazminatı konusundan sonra vatandaşlar kıdem tazminatı hakkında bilinmeyenler merak etmeye başladı.

Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı’ndan sonra kıdem tazminatı konusu gündemin üst sıralarına kendine yer bulmayı başardı.

Kıdem Tazminatı Nedir

Kıdem tazminatı genel hatlarıyla bir işveren bağlı olarak en az 1 yıl çalışan ve bu çalışma süresini işveren ile bir sözleşme çerçevesinde belirleyen çalışanlara ödenen tazminat verilen isimdir.

Kıdem Tazminat Hangi Durumlarda Alınır

Kıdem tazminatı çalışanların belirlenen sağlık ve iş kurallarına aykırı çalıştırıldığı durumlarda,

Erkek çalışanların askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılmış olması nedeniyle,

Çalışanın en az bir yıl süreyle aynı iş yerinde çalışması durumlarında,

Çalışanın emeklilik şartlarını yerine getirerek emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme veya maaş bağlanması için başvuruda bulunduğu durumlarda,

Çalışanın yerine getirmekte olduğu işleri sağlık koşullarının elvermemesi sonucunda icra edememesi ve bu durumunun sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmesi gibi koşullarda kıdem tazminatı ödenir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Açıklığa kavuşturulması gereken ve en çok merak edilen soruların başında gelen kıdem tazminatının hesaplanması; çalışanın iş yerinde almış olduğu 30 günlük brüt ücret değeri 1 yıl için kıdem tazminatı şeklinde hesaplanır. Bu durum bir yıldan fazla süredir çalışanlar için çalıştığı sürenin yıllık ücret üzerinden hesaplanarak çalışana ödenmesi şeklinde yapılır.

Bir yorum bırakın