Kıdem Tazminatı Fonu Nasıl Uygulanacak?

0

Geçmiş yıllarda da gündeme gelmiş olan kıdem tazminatı fonu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Ekonomi Reform Paketi açıklamaları ile yeniden gündeme oturmuştur. Buna göre yeni bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak ve Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek.

MEVCUT DURUMDA KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR? Kıdem tazminatı kazanabilmek için en az bir yıl çalışılmış olması gerekiyor. Kıdem tazminatı alabilmek için işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış olması şartı aranıyor. Kendi isteğiyle işten çıkanlar kıdem tazminatı hakkından faydalanamıyor ancak, erkekler askerlik hizmeti için kadınlar ise evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa kıdem tazminatı alabiliyorlar. Öte yandan, emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını dolduranlar da kendi istekleri ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı kazanabiliyor.

BUGÜNKÜ DURUMDA KIDEM TAZMİNATI NEREDE SAKLANIYOR? Bugünkü uygulanan sistemde yukarıda belirtilen şartlara göre hak edilen kıdem tazminatı işverenin kendi mali gücüne göre kendi bünyesinde karşılık ayrılarak kendi varlıklarının içerisinde biriktirilmektedir.

Çalışanların kıdem sürelerine göre hak ettiği kıdem tazminatı tutarları bir muhasebe hesabı olarak karşılık hesaplarına alınıp izlenmekle beraber ödenme zamanı geldiğinde işverenin bu tutarı ödeyebilecek likiditesinin olması gerekir.

Bu likidite kamu kurumları ve bankalar gibi büyük kurumlarda sorun olmamakla beraber, küçük ve orta boy işletmelerde; bu işletmelerin kendi iflas riski, konkordato riski, likiditeye kavuşamama riski, mali durumunun bozulması riskleri ile beraber tehlikeye girebilmektedir.

Yani kıdem tazminatı hak edilmiş olmakla beraber ödenememesi riski her zaman mümkündür.

YENİ DURUMDA (FONA AKTARILMASI) KIDEM TAZMİNATI GÜVENDE OLURMU? İşveren tarafından kıdem tazminatı fonuna düzenli olarak aktarılan hak edilmiş tazminat tutarları, bu fon devlet tarafından amacına uygun olarak kullanıldığı taktirde iş yerinden ayrılan çalışan için tazminat açısından önemli bir güvence oluşturacaktır.

Burada önemli olan husus gerek kıdem tazminatının hesaplanması yöntemleri, gerekse oran ve tutarlarının fona geçiş aşamasında çalışan açısından erozyona uğramaması hususudur.

KIDEM TAZMINATI NASIL HESAPLANIYOR? Kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışanın işe başlama tarihinden çıkış verdiği tarihe kadar geçen her tam yıl için brüt ücret değerlendirilir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. 13.04.2019

 

Bir yorum bırakın