Okul Çağındaki Çocuklara Sağlık Karnesi

0

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ankara’da ağırlamış olduğu Kazakistan Cumhuriyet Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile yapmış olduğu görüşme sonrasında okul çağındaki çocukları ve ailelerini yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının soruları üzerine açıklamalarda bulunan Bakan Koca, okul çağındaki çocukların sağlık takibine yönelik olarak başlatılacak sağlık karnesi uygulamaları hakkında önemli bilgiler verdi. Koruyucu sağlık hizmetlerini çok önemsediklerinin altını çizen Koca, çocuklar için erken dönemde sağlık taramalarının planlanmasının büyük önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Koordineli Çalışma Geliyor

Hayata geçirilecek olan sağlık karnesi projesinin Milli Eğitim Bakanlığı ile karşılıklı çalışma grubu kurularak koordineli yürütüleceğini belirterek konuşmalarını sürdüren Koca, bu uygulamanın sadece aşı ile sınırlı kalmayacağını, aşı ile birlikte kalp, göz ve diş taramaları gibi sistematik bir çalışmanın faaliyete geçirileceğini ifade etti.

Bakan Koca uygulanacak dönemler hakkında sorulan sorular üzerine kalp, göz ve diş gibi taramaların periyotlarının oluşturulacak bilimsel çalışma grubu tarafından belirleneceğini vurguladı.

Konuşması sırasında bebeklik döneminde yapılan aşılama oranına rakamlar vererek açıklık getiren Koca, bebeklik döneminde yapılan aşılama oranının yüzde 96’lar seviyesine ulaştığını ifade etti. Yaygın olarak bilinen bir yanlışa da dikkat çeken Bakan Koca, okul çağı döneminde ilk aşının nasıl olsa yapıldığı, devamının yapılmasına gerek olmadığı, bu aşıların çocukları yeterince koruyabildiği şeklindeki kanaati kabul etmediğini belirtirken, artık koruyuculuğun azaldığını bu yüzden okul çağı dönemindeki aşıların da yaptırılması gerektiğini hatırlatarak sözlerini noktaladı.

Bir yorum bırakın