Sera A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi 25 Bin Personel Alacak

0

Sera A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı 25 bin personel alımı yapılacağını duyurdu.

Son günlerde gıda enflasyonunda yaşanan artışın önün geçmek ve bu alanda istihdam oluşturmak amacıyla Sera A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi işbirliğiyle 25 bin personel alımı yapılacağı açıklandı.

Gıda Enflasyonu Nasıl Düşecek?

Özellikle Denizli ve Aydın illerinde kurulması planlanan Jeotermal İhtisas Sera Bölgeleri ile seraların, fosil yakıt yerine jeotermal kaynak kullanılarak ısıtılması ve bu noktada yüklü bir ithalata neden olan fosil kaynakların talebinin azaltılarak buradan ciddi tasarruf elde edilmesi amaçlanıyor. Amaçlanan bu uygulamanın hayata geçmesiyle maliyetlerin azalması neticesinde bu durumun ürün fiyatlarına olumlu şekilde yansıyarak gıda enflasyonun önüne geçilmesi bekleniyor.

İstihdam Nasıl Artacak?

Hayata geçirilmesi planlanan projenin istihdam ayağı Sera Akademisi kurularak ilk etapta 2 bin, ikinci etapta 5 bin hektarlık bir üretim alanı oluşturulmak suretiyle bu alanlarda çalıştırılacak personel temini yoluyla gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca bu üretim alanlarının genişletilmesiyle uzun vadede sebze üretiminin yüzde 25’inin karşılanması hedefleniyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Başkanı Halil Kozan sera içerisinde çalışması öngörülen kültürel işlem ve bakımında çalışacak işçi sayısının yaklaşık olarak 20 bin olduğunu vurgularken, ziraat mühendisi ve tekniker kadrosu ile birlikte bu sayının yaklaşık olarak 25 bin kişiye ulaştığını belirtti.

Bakan Albayrak Açıklamıştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklamasında Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ’nin kurulacağını, açılacak bu alanlarla kademeli olarak artırılacak hektar alanlarıyla üretim alanlarının genişletilmesinin planlandığını belirtmişti.

Bir yorum bırakın