Yabancı Dil Puanı Memur Maaşlarını Ne Kadar Etkiler

0

 

Bilindiği üzere kamu görevlilerinin maaşlarını bulundukları kadro derece, eş ve çocuk durumları, unvanları gibi unsurlarla beraber sahip oldukları yabancı dil bilgisi sınav puanları da etkilemektedir. Dil tazminatında KİT çalışanları ile 657 sayılı çalışanlar arasında fark var mı? Dil tazminatları arasındaki fark ne kadar? Sizler için derledik.

Yabancı Dil Bilgisi, sınava giren memurlar için 70 ve üzerinde almış oldukları puanların belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayılarıyla çarpılarak elde edilen tutar ile belirlenmektedir. Bu katsayılar ise Ocak 2019 tarihi itibariyle dil tazminat miktarlarında 3-15 TL arasında değişen tutarlarda artmış bulunuyor.

Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Ödenir?

Yabancı dil tazminatı Bakanlığı meslek memurları, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar, hâkim ve savcılar, mülki idare amirleri, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar, mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler ile düz memurlar için ödenmektedir.

Hangi Dillerden Dolayı Yabancı Dil Tazminatı Kapsamındadır?

Kamu görevlilerine; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarka’ca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dilleri memurların yabancı dil tazminatı almaları için kabul edilen diller kapsamındadır.

KİT’lerde Yabancı Dil Puanının Maaşlara Etkisi

Bilindiği üzere Kamu İktisadi Teşebbüsleri kar getiren kurumlar oldukları için bünyesinde çalışan personellerin maaşları 657 sayılı personel maaşlarından daha yüksek olup, bu fark yabancı dil tazminat miktarında da kendisini göstermektedir. Buna göre YDS’de;

Puanı 90-100 arasında (A Seviyesi) olan bir memur maaşı, maaşının yüzde 10’u kadar

Puanı 80-90 arasında ( B Seviyesi) olan bir memur maaşı, maaşının yüzde 5’i kadar

Puanı 70-80 arasında ( C Seviyesi) olan bir memur maaşı, maaşının yüzde 2’si kadar artar.

657 Sayılı Kanuna Tabi Olarak Çalışan Memurun Dil Tazminatlarının Maaşa Etkisi

2019 Ocak-Haziran dönemi için Yabancı dil bilen personellere;

90-100 puan arası ( A Düzeyi) için 97 TL

80-90 puan arası  ( B Düzeyi) için 65 TL

70-79 puan arası  ( C Düzeyi) için 32 TL dil tazminatı ödenmektedir.

Memurların almış oldukları bu puanlar 5 yıl boyunca geçerli olup, maaş artışı için seviyesini artırmak isteyen memurlar 5 yıllık süre dolmadan tekrar sınava girebilir.

Bir yorum bırakın