Araç Sahipleri İçin Plaka Tanıma Sistemi Geliyor

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum AA muhabirine vermiş olduğu demeçte araç sahiplerini çok yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum motorlu taşıtlarda hava kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla Plaka Tanıma Sistemi kurulacağını belirtti. Uygulamanın ilk olarak pilot il seçilen Ankara ilinde faaliyete geçirileceğini belirten Kurum, hayata geçirilecek bu sistemin egzoz gazı emisyon ölçüm aracına monte edilen sistemle entegre hale getirilerek bir plaka tanıma sisteminin hayata geçirileceğini, böylece egzoz ölçümü yaptırmayan araç sahiplerinin tespit edileceğini sözlerine ekledi. Bakan Kurum aynı zamanda elektronik ortamda yapılacak ölçümlere müdahalede bulunan ve kurallara uygun ölçüm yaptırmayan kişilerin de tespit edileceğini ifade etti.

Sistem Nasıl Çalışacak

Kanunla araçların üretimi sırasında araca monte edilen egzoz gazı kirliliğini ve gürültüyü azaltan sistemlerin, araçta takılı ve çalışır durumda bulunmasının önem arz ettiğini dile getiren Kurum, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılarak araçların üretiminde kullanılan teknolojinin korunmasının hedeflendiğini ifade etti. Bakan Kurum ayrıca araçta bu sistem bulunmaması veya çalışır durumda olmaması durumunda araç sahiplerinin idari yaptırımla karşı karşıya kalacaklarının altını çizdi.

Bu Uygulamanın Amacı Nedir

Yetkisi olmadığı halde ölçüm yapanlar için idari para cezasını öngören bu uygulama ile hedeflenen asıl nokta, bu sistem sayesinde elde edilen verilerin ölçüm yaptırmayan araç sahiplerini tespit ederek motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçilmesi olarak görülürken, bu uygulama araçların ölçümlerini teknik usul ve esaslara uygun yapmayan istasyon sahipleri ve personeli için ağır yaptırımları da beraberinde getirecek olup, istasyonun kapatılması ve personelin başka bir istasyonda çalışmasının engellenmesi yanında idari para cezası uygulanmasının da önünü açacak.

Bir yorum bırakın