Denizlerde Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor

0

Balıkların üreme ve büyüme dönemlerinde zarar görmemeleri açısından gerekli olan denizlerde av yasağı başlıyor. Peki, bu yasak ne zaman başlayacak?

Her yıl düzenli olarak belirli tarihler arasında uygulamaya konulan av yasağı 15 Nisan 2019 Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Balıkların nesillerinin tehlikeye girmesini önlemek ve vatandaşların mevsiminde uygun fiyatlarla bolca balık tüketebilmesini sağlamak amacıyla uygulanan av yasağı 15 Nisan itibariyle başlayacak olup, 1 Eylül Pazar günü son bularak yeni av sezonu açılacak.

Balık Sezonu Nasıl Geçti?

Geride bıraktığımız dönem hakkında balık sezonunu değerlendiren balıkçılar genel anlamda iyi bir sezon geçirdiklerini ifade ederken, artan masrafların doğal olarak tezgâhlara yansıdığını bu sebeple balık fiyatlarında bir miktar pahalılık yaşandığını belirtti. Yaşanan pahalılıkta dip avcılığı yapanların da etkili olduğunun altını çizen balıkçılar, Sahil Güvenlik yetkililerinin bu konuya daha fazla önem vermesi gerektiğini, bu durumun önlenmesi halinde daha çok ve daha çeşitli balıkların tezgâhlarda yerini alabileceğini belirtti.

Dip Avcılığı Nedir?

Torba şeklindeki ağlarla yapılan bu avlama yönteminde torba şeklindeki ağın göz açıklığı her ne kadar belirlenen standartlara uygun olsa da torba şeklindeki ağın gözleri dolduktan sonra arada kalan küçük balıkların kaçma şansı azalacağından bu yöntemin uygulanmaması gerekmektedir. Çünkü bu yöntemle yakalanan küçük balıkların ağlarla yakalanması o balıkların yumurtlama şansını engelleyerek sürdürülebilir balıkçılığa zarar vermektedir. Ortaya çıkan bu durum gelecek yıllardaki balık stoklarının azalmasına neden olacak ve tezgâhlarda çok az yer bulabildikleri için de balık fiyatlarının yüksek olmasına sebep olacaktır.

 

Resim Elmira Ashirova tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın