Beslenme Sağlık İlişkisi/Glüten

0

Günümüzde beslenme ile sağlık ilişkisini önemseyen doktorlar çoğalıyor. Beslenme ve yaşam tarzı ile  sağlık arasında doğrusal bir ilişki olduğu, okuyup araştıran ve kendisini sürekli yenileyip geliştiren doktorlar tarafından kabul görmektedir.

Artık sağlık konusuna ticari bir kaygı duymadan yaklaşan doktorlar insan sağlığına bütüncül olarak bakabilmekte ve  fonksiyonel tıp anlayışı ile sonuca odaklanmaktadır. Deneyimler göstermektedir ki; ana akım tıbbın iyileştiremediği birçok otoimmün hastalıklar beslenme ve yaşam tarzını düzenleyerek  iyileşebilmektedir.

Glüten yediğiniz zaman vücudunuz bunun ancak üç aylık bir sürede etkisinden kurtulabilmektedir: Yapılan yeni araştırmalar bir defa glüten yemenin vücuttaki glüten antikorlarını üç ay boyunca yüksek tuttuğunu  göstermektedir. Bu da üç ay boyunca inflamasyona maruz kalmanız anlamına gelmektedir

Glüten ile otoimmün hastalıklar arasındaki ilişki şöyledir; glüten bağırsak geçirgenliğine neden olmaktadır. Bağırsak geçirgenleşince bariyer görevini yerine getiremediğinden kana geçmemesi gereken bazı yabancı maddeler kana geçmektedir. Bağışıklık sistemi de bu yabancı maddelere karşı saldırıya geçmektedir.

Bu maddelerden bazıları, özellikle glüten vücudun kendi hücrelerine benzerlik gösterdiği için bağışıklık sisteminin kafası karışıyor ve etkinliği azalıyor.

Kafası karışan bağışıklık sistemi, moleküler benzerlik nedeniyle vücudun kendi dokularına saldırıyor ve otoimmün hastalıkların başlamasına yol açıyor. Otoimmün hastalık durumunda mutlaka bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle glütenden uzaklaşmak şattır.

 

Yararlanılan kaynak:Dr Amy Mayers

Bir yorum bırakın