Kabızlık Sorunu ve Çözüm Yolları

0

Kabızlık çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Düzgün çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak aynı zamanda düzenli bağırsak hareketini gösterir.

Kabızlık vücudumuzun toksin ve atıklardan kurtulmasına engel olur. Vücudumuz toksin ve atıklardan düzenli olarak kurtulmazsa bu atıklar bağırsaklarda birikir ve kana karışarak hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle kabızlığın nedenlerinin mutlaka belirlenmesi ve giderilmesi gerekir.

Kabızlığın en yaygın görülen nedenleri aşağıdaki gibidir.

-Yeteri kadar su tüketmemek: Vücudun suya ihtiyacı olduğu gibi bağırsakların temizlenmesi için de yeteri kadar suya ihtiyaç vardır.

-Lif yetersizliği: Beslenme yoluyla alınan lifler sindirim sisteminden geçerken atıkları da beraberinde toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

-Bağırsak florasının tahrip olması: Bağırsaklarımız içerisinde çok miktarda yararlı bakteriler yaşamaktadır. Bunlar yiyeceklerin parçalanarak vitamin ve minerallerin emilmesine atıkların dışarı atılmasına yardımcı olur. Antibiyotik kullanımı, ağrı kesiciler vb bir kısım ilaçlar, stres, inflamasyon(iltihabi durum) gibi çeşitli etmenler bağırsak florasını tahrip eder. Mantar (zararlı bakteriler) fazlalaşması, geçirgen bağırsak gibi durumlara yol açabilir. Bunlar da kabızlığa neden olabilir.

-Gıda hassasiyetleri: Vücudunbazı gıdalara karşı tepkisi, hassasiyeti olabilir, bu tepki kabızlıkla beraber seyredebilir. Bu durum sık rastlanan bir durumdur. En sık rastlanan gıda hassasiyetleri süt ve süt ürünlerine, glütene (buğday kökenli tüm ürünler) olan hassasiyetlerdir.

-Az çalışan troid:Troid bezinin normalden az çalışması vücudun birçok sistemini yavaşlatmaktadır. Boşaltım sistemi de yavaşlar, bu da kabızlığa neden olur.

-Otoimmün hastalık:Bağışıklık sistemi hastalığı, yani vücudun kendi dokularına saldırdığı otoimmün hastalıklar da kabızlığa neden olabilir.

-Yeterince egzersiz yapmamak, aşırı strese maruz kalmak, düzenli ağrı kesici kullanmak gibi bir kısım alışkanlık halindeki durumlar da kabızlığa neden olabilir.

Çözüm önerileri:

-Bol su içmenin yanında beslenmede yeterince lifli yiyecekler olmalıdır. Kuruyemişler, sebzeler, turunçgiller gibi yiyecekler lif açısından zengindir.

-Gluten içeren yiyecekler, süt ve süt ürünleri, soya, mısır ve şeker inflamasyona (iltihabi durum) yol açabilen yiyeceklerdir. Bu tür yiyeceklerden uzak kalınması gerekir.

-Beslenmede probiyotik içeren yiyeceklere önem verilmelidir. Bugünkü beslenme koşullarında hazır gıdalar bağırsakların bakteri dengesini kolayca bozabilmektedir. Probiyotik destekleri alarak bakteri dengesinin sağlanması kolaylaştırılabilir.

-Geçici çözüm olarak magnezyum sitrat takviyesi alınabilir. Bağırsak hareketlerini rahatlatıp spazm giderir, alışkanlık yapmaz.

Yararlanılan kaynak:http://amymyersmd.com/2017/03/21

Bir yorum bırakın