Berat Kandiliniz Mübarek Olsun

0

Bugün dünya üzerindeki yaklaşık 1.8 milyar Müslüman nüfusu için büyük önem arz eden ve coşkuyla karşılanan Berat Kandili. Berat Kandili nedir? Anlamı ve önemi nedir? Sizler için haberimizin devamında.

Bugün 8 Mart tarihinde başlayan Mübarek Üç Ayların Regaib ve Miraç Kandilinden sonraki kandili olan Berat Kandili.

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamına gelmektedir. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.

Berat Gecesinin Önemi Nedir?

Hazreti Muhammed (SAS) İslam âlemi için en hayırlı gecelerden biri olan Berat Gecesi’nin önemini şu sözlerle anlatmıştır:

-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.

-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.

-Bu gece herkesin amelleri Allahü Teâlâya arz olunur.

Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabı ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur: ”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

 

Aynı zamanda bu gecenin dört adı vardır. Leyle-i Beraa (Berat Gecesi) bu gecenin en meşhur adı olarak bilinirken, leyle-i mübareke, leyle-i rahmet ve leyle-i sakk diğer bilinen adlarıdır.

 

 

 

Bir yorum bırakın