Merkez Bankası Dolar Tahminini Yükseltti

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı Beklenti Anketi’nde yılsonu için öngörülen dolar/TL paritesini 6.06’dan 6.20 ‘ye yükseltti.

Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu Nisan ayı Beklenti Anketi’nde dolarda öngörülen artış 6.20 ile dikkat çekerken, 12 ay sonrasındaki döviz kuru beklentisi de güncellenerek 6.30’dan 6.43’e yükseldi. Yayınlanan ankette yükselmesi öngörülen bir diğer unsur da cari yılsonu Tüfe beklentisi oldu. Buna göre cari yılsonu Tüfe beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,64 iken, bu anket döneminde yüzde 16,23 olarak gerçekleşti.

Büyüme Tahmini Yüzde 0,6

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,2 iken bu anket döneminde yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar 2020 yılı büyüme beklentisinde ise sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 2,9 olarak gerçekleşti.

Cari Açık Beklentisinde Gerileme

Yayınlanan ankette dikkat çekilen bir diğer nokta 2019 yılı cari işlemler açığında gerçekleşti.  Bir önceki anket döneminde 21,4 milyar dolar olan cari açık beklentisi bu anket döneminde 17,6 milyar dolara geriledi. Aynı anket döneminde 2020 yılı cari işlemler açığı beklentisi ise 26,3 milyar dolar ve 24,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası Beklenti Anketi Nedir?

Beklenti anketi finansal ve reel sektörde karar alıcı ve uzman kişilerin çeşitli makroekonomik değişkenlere ilişkin beklentilerini içeren bir anket olup, bu anket katılımcıların enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makroekonomik değişkenlerle ilgili kısa ve uzun vadeli beklentileri içerir.

 

 

 

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın