Reiki Enerjisi Nedir?

0

  Reiki Enerjisi

Reiki dönüşüm enerjisidir. Olumsuzu olumluya çevirir. Reiki ellerin temasıyla gerçekleştirilen son derece kolay ve güçlü bir şifa sistemidir. Bu basit fiil, dokunmayla şifa veren tüm tekniklerin esasını oluşturur. Reiki enerjisini kullanan kişi bu enerjiye kanal vazifesi görür. Kendi enerjisini kullanmaz. Kişi enerjinin yapısını düşünceleri ile değiştiremez.

Reiki din değildir, herhangi bir dinle bağlantılı da değildir. Bu yaşam gücü enerjisi hayatın bizzat kaynağıdır ve herhangi bir dini felsefeden -hem kavram, hem de tarihsel gerçek olarak- çok daha eskidir.

İnsan veya hayvan olsun, tüm canlı bedenler ısı ve enerji yayarlar. Bu enerji, yaşam gücünün kendisidir ve insanlık tarihi kadar eski ve çeşitli adları vardır. Hindistan’da “Prana”, Çin’de “Chi”, Reich’a göre “Orgon” ve Japonya’da “Ki” enerjisi adı verilen enerji aslında kısaca “Yaşam Enerjisi”  dir. Yaşayan her şeyde Ki olmakla birlikte Reiki’ye uyumlanan alıcı onun sonsuz kaynaklarına daha çok açılır. Alıcı buna ilk uyumlandığı andan  itibaren  ömrünün sonuna kadar bu şifa enerjisinin aracı haline gelir. Tek yapması gereken şey ellerini şifa vereceği bölgenin üzerine koymasıdır ve enerji kendiliğinden ellerinden akacaktır. Kişiyi doğrudan Ki’nin kaynağıyla ilişkiye geçiren uyumlama, bunu alan kişinin yaşam gücü enerjisini de arttırır. Reiki’yi diğer elle şifa yöntemle rinden  ayıran sadece bu uyumlama veya inisiyasyon sürecidir. Uyumlama bir şifa terapisi değildir. Şifayı yaratan sürecin ta kendisidir.

Her derecenin uyumlaması onun Ki’yi denetleme ve yönlendirme yeteneğini güçlendirir. Bu uyumlamalar aslında Reiki’nin özünü oluşturur. Öğretmenden öğrenciye aktarılan bu süreç olmadan yapılan şifa Reiki değil başka bir şeydir.

Uyumlamadan itibaren uyumlamayı alan kişi bir Reiki uygulayıcısıdır. Daha önce hiç farkında olmadığı yetenekleri açığa çıkmıştır. Aslında uyumlama kişiye yeni bir şey vermez; zaten kendisinde var olan şeyleri düzene koyar , açar ve farkındalığı arttırır.

Öğrenme süreci Reiki 1 ‘le başlar. İlk uyumlamayı aldıktan sonra kişinin yapması gereken tek şey  şifa vermek üzere elini koymaktır. Gerisini Ki enerjisi herhangi bir yönlendirmeye gerek kalmadan başarır. Şifa veren kişi neyin şifaya ihtiyaç duyduğunu bilse de bilmese de enerji gideceği yeri bilir. Şifacı, uygulamayı oluşturan pozisyonlara sırasıyla ellerini koyar , gerisi Reiki’nin işidir. Enerji tüm düzeylerde şifa verir; fiziksel, duygusal , zihinsel ve ruhsal…

Reiki enerjisi kişiye her yönden şifa verir. Örneğin bir baş ağrısını tedavi ederken Reiki başka organlara ve düzeylere de şifa verebilir. Şifacının elleri acılı bölgede(baş) olmakla birlikte bazı baş ağrıları sindirim sistemi kaynaklı da olabilir.Eğer baş ağrısı bağırsaklardan kaynaklanıyorsa enerji hem buraya hem de başa yönlenir. Bunların her ikisi de fiziksel düzeydedir. Eğer baş ağrısının nedeni duygusal sa (stres) Reiki bu düzeyde de yardım eder. Benzer şekilde , eğer ağrının kaynağı fiziksel yada ruhsal düzeylerdeyse Reiki burada da şifa verici etkisini gösterir. Şifayı alan kişinin başka bir rahatsızlığı varsa (belki de alerjisi vardır) Reiki alıcı belirtmemiş olsa bile, oraya yönlene cektir.

Reiki kesinlikle bir alternatif tıp yöntemi değildir. Reiki ancak yardımcı bir yöntem olabilir. Bunu bütün şifa verenlerin ve şifa alanların unutmaması gerekir.

Bir yorum bırakın