Yarın 23 Nisan Ata’mın Çocuklara Armağanı; Kutlu Olsun Çocuklar

0

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Türk Milletinin Önderi, tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği, geleceğimizi inşa eden en büyük Komutan Atamızın Türk çocuklarına armağan ettiği bayram.

Ulu önderimiz Atatürk Türk Milletinin bağımsızlığının, gücünün, iradesinin ifadesi olan Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920 tarihini, 23 Nisan 1924 yılında bayram olarak kutlanmasını istemiştir. Bu tarihten beş yıl sonra 23 Nisan 1929 yılında ise bu günü çocuklara armağan etmiş ve ilk kez bu tarihte Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılına kadar Türk çocuklarının kutladığı bu bayram 1979 tarihinden itibaren ilk kez yurt dışından gelen çocuklarla uluslararası boyuta taşınmış bu gün ise yaklaşık kırk ülkeden gelen misafir çocuklarla kutlamalar yapılmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulmasıyla başlayan bu bayram çocuklarımıza, yeni gelen nesillere bu ülkenin  hangi  şartlarla, nasıl kurulduğu bilincini aşılayan varoluş mücadelesini ve bağımsızlığı tekrar tekrar yaşatan,  gönüllerde hissettiren en anlamlı milli bayramımızdır.

Dünya da çocuklarına bağımsız bir ülke, bir gelecek  yanında  bayram hediye eden tek lider, çocukların izinde.

23 Nisan Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun Çocuklar.

Atatürk diyor ki:

“Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

“Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”

“Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”

“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”

Bir yorum bırakın