Meclisin Açılması Sonrasında 3600 Ek Gösterge

0

Son günlerin ve seçim meydanlarındaki vaatlerin başında gelen memurlarda 3600 ek gösterge konusu Meclis’in açılmasıyla tekrar gündeme geldi.

Geçtiğimiz hafta sendika temsilcileriyle bir araya gelen ve onların sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’in açılması sonrasında üzerinde durulacak konuların başında geleceğini belirttiği 3600 ek gösterge konusu yeniden gündemdeki yerini aldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın tüm memurları kapsayacak şekilde 3600 ek gösterge düzenlemesinin yapılmasını talep ettiği konu hakkında milyonlarca memur müjdeli haberi beklerken, 3600 ek göstergenin öncelikle polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin ve din görevlilerinde hayata geçirilmesi planlanırken, bu çalışmanın mayıs ayının ortalarına kadar tamamlanması bekleniyor.

Ek Gösterge Nedir

Unvan, derece, hizmet ve sınıflara göre değişen ek gösterge devlet memurlarının çalıştıkları süre boyunca, emekli olurken almış oldukları ikramiyelerde ve emekli maaşlarında uygulanan bir hesaplama yöntemi olup, söz konusu ücretlerde yaşanan artışı ifade etmektedir.

Ek Göstergenin Maaşlar Üzerindeki Etkisi?

  • 30 yıl çalışarak birinci dereceden devletten emekli olan bir öğretmenin 3600 ek gösterge artışının yapılması durumunda alacağı emekli ikramiyesi ortalama 23 bin lira civarında artacak olup bu ek gösterge artışı, söz konusu hizmet süresi ve derecesinden emekli olan öğretmenlerin emekli maaşlarında yaklaşık olarak 600 liralık bir artış yaşanmasını sağlayacak.
  • Aynı şekilde devlete 25 yıl hizmet ederek birinci dereceden emekli olan bir polis memurunun emekli ikramiyesi 3600 ek gösterge öncesine göre 23 bin lira daha fazla olurken, emekli maaşı 600 lira yükselmiş olacak.

 

Resim William Iven tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın