Saat 16.00 İtibariyle Başladı

0

Geçtiğimiz günlerde yeni sorgulamaları vatandaşların hizmetine sunan e-Devlet yapmış olduğu bir yenilikle “Kişi Vekaletnameleri Sorgulama” hizmetini de devreye sokmuş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında Dijital Dönüşüm koordinasyonunda saat 16.00 itibariyle e-Devlet Kişi Vekaletnameleri Sorgulama hizmeti vatandaşların erişimine açıldı. Açılan bu erişim ile 1 Mart 2016 tarihi sonrası noter aracılığı ile verilen vekaletlerde vekil, azil ve istifa bilgileri görüntülenebilecek.

Son 1 Yıl İçinde Gelen Yeni Hizmetler

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay e-Devlet tarafından yapılan yenilikler sonrasında vatandaşlar için; risk merkezi raporu başvurusu, adıma tescilli araç, kalfalık, ustalık, usta öğrencilik ve iş yeri açma belgesi sorgulamaları ile elektrik ve doğal gaz işlemleri gibi hizmetler erişime açılmıştı.

Aynı zamanda Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sulh Hukuk Mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine e-Devlet üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma yapmış, Bakanlığın e-Devlet üzerinden sunduğu hizmetler arasına “Veraset İlamı Sorgulama da eklenmişti. Bununla birlikte e-Devlet” üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin mirasçılık belgesinin verilmesine de başlanılmıştı.

Bir yorum bırakın