Türkiye’de Çalışmak İsteyen Yabancılar Nasıl Başvuru Yapabilir

0

Türkiyede çalışmak isteyen yabancılar çalışma izni almak zorundadır. Ancak kendi başlarına çalışma izni alma hakları yoktur. Mutlaka bir işveren ile anlaşarak işverenin çalışma izni için gerekli müracaatlar yapması gerekir.

Öğrenciler için verilen ikamet izni hariç, en az 6 ay geçerli bir Oturma İznine sahip olan yabancılar için, doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına E-Devlet üzerinden online başvuru yapılır

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu uyarınca ülkemizde yabancı uyruklu bir şahsı çalıştırabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından çalışma izni alınması zorunludur.

Türkiye’de çalışmak/çalıştırılmak istenilen yabancıların uyruğunda bulunduğu veya yasal olarak ikamet ettiği ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi, işvereninin de bu referans numarasını kullanarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına e-devlet kapısı üzerinden çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Ancak, Türkiye’de en az altı ay süreli ve geçerliliği devam eden ikamet izni bulunan yabancılar için ilgili işverenlerce yurtiçinden e-devlet kapısı üzerinden çalışma izni başvurusu yapılabilir.

İşveren tarafından internet üzerinden yapılacak başvuru için;

 1. ÖncelikleAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının https://birim.gov.tr/uigmadresindeki internet sitesine girerek yabancı çalıştırabilmek için işyerlerinin sağlaması gereken kriterleri incelenerek bu kriterler sağlanıyorsa başvuru yapmaya başlanabilir.
 2. İlk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sistemine işyeri kaydınızı oluşturacak olan SGK e-bildirge kullanıcınızın kendi adına elektronik imzasının olduğu kontrol edilir.
 3. Başvuruya başlamadan önce çalıştırmayı planladığınız yabancı ile iş sözleşmesi imzalanması gerekir. İş sözleşmesi örnekleri Bakanlığın internet adresinde mevcutturhttps://birim.ailevecalisma.gov.tr/uigm/contents/belgeler/sozlesmevedilekceornegi/. (Yurtdışı başvurularda bu sözleşmenin önceden taraflarca imzalanarak çalışma vizesi talep edilirken Dış temsilciliğe sunulmuş olması gerekir.)
 4. Çalışma izni başvurusuna geçmeden önce e-bildirge kullanıcınız tarafındanturkiye.gov.tr üzerinden Bakanlığın Yabancı Çalışma İzni uygulamasına girilerek işyeri kaydı oluşturulması gerekmektedir. İşyeri kaydı, gerekli bilgi ve belgelerin girilmesinden sonra açılacak Taahhütnamenin elektronik imza ile imzalanması ile tamamlanacaktır.
 5. İşyeri kaydı oluşturulduktan sonra bu işyeri üzerinden e-bildirge kullanıcısı veya onun yetkilendireceği (Bu yetkilendirme sistem üzerinden yapılacaktır.) bir kişi e-imzası ile çalışma izni başvurusu yapabilir.
 6. E-izin uygulamasının sol menüsünde yer alan “Başvuru Yap” sekmesine girildikten sonra yabancının statüsü/durumu ile ilgili başvuru seçeneğini seçmeniz ve ilerleyen sekmelerde istenen bilgi ve belgeleri adım adım doldurarak tüm sekmeleri tamamlamanız gerekmektedir. (Sekmede yer alan bilgileri tam olarak doldurduğunuzu sekme başlığının yanında çıkacak olan yeşil onay işaretinden anlayabilirsiniz.
 7. Tüm bilgi ve belge girişleri tamamlandıktan sonra en son aşamada başvuru kaydedebilir veya onaylanabilirsiniz. Onayla butonuna tıklayarak açılacak olan dilekçe, başvuru formu ve taahhütnameyi elektronik imza ile imzalamanız halinde başvurunuz tamamlanmış ve değerlendirilmek üzere Bakanlığa ulaşmış olacaktır. Bunun dışında Bakanlığa gönderilmesi gereken herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır.
 8. Başvurunuzun değerlendirilmesi sürecinde gerektiğinde Bakanlıkça e-posta ile bilgilendirileceksiniz. Ayrıca E-izin uygulamasının sol menüsünde yer alan “Başvuru Takip” sekmesine girerek başvurunuzun son durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 9. Başvurunuz Bakanlık tarafından Olumlu değerlendirildiği takdirde gerekli harçları yatırmanız için e-posta ile bilgilendirileceksiniz. Yurtdışından yapılan çalışma izin başvurularında gerekli harç, değerli kağıt bedeli ve diğer ücretler yabancı şahıs tarafından ilgili dış temsilciliklere bizzat yatırılacaktır.
 10. Harç ve değerli kağıt bedeli yatırılmış olan çalışma izin başvuruları Bakanlıkça onaylanarak çalışma iznine dönüşür ve basılan çalışma izin kartları PTT kargo ile işyeri adresinize gönderilir.
 11. Yurtiçinden yapılan başvurularda çalışma izni başlangıç tarihini izleyen 30 gün içinde, yurtdışından yapılan başvurularda ise yabancının yurda giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde SGK sigortalı girişinin, en az Bakanlığa beyan edilmiş ücret üzerinden, yapılması zorunludur.

Bir yorum bırakın