Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını bugün açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 24 seviyesinde tuttu. Haftalık repo faizi, piyasaların beklentisi doğrultusunda değiştirilmedi ve yüzde 24 seviyesini korumuş oldu.

Karar Sonrasından Merkez Bankası Tarafından Yapılan Açıklama

Merkez Bankası’ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada;

“son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir.

Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.” İbarelerine yer verildi.

Resim Lorenzo Cafaro tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın