Şekerin Vücuda Zararları

0

Birçoğumuzun hakkında bilgi sahibi olduğu ancak gelen anlık tatlı krizleriyle kendine hâkim olamayarak tükettiği ve çok sevilen ürünlerin başında şekerli ürünler gelmekte.

Günümüzde en çok tüketilen ürünlerin başında gelen ancak sanayileşmenin getirdiği talebi karşılama hedefi doğrultusunda şeker pancarı yerine ürünlere mısır şurubu katılarak piyasaya sunulan birçok tatlı insan sağlığını tehdit ederken bağımlılık yapmaya devam ediyor. Gerek şeker pancarından elde ettiğimiz fruktoz ve glukoz bileşiminden oluşan beyaz şekerin gerek fruktoz içeren ve mısır şurubundan elde edilen şekerin vücudumuza hiçbir faydası olmadığı gibi, bu maddelerin tüketilmesi karaciğerimiz tarafından metabolize edilerek karaciğerimizin daha fazla çalışmasına sebep olmakta ve bu organımızın gereğinden fazla gayret sarf ederek yorulmasına yol açmaktadır.

Aynı zamanda alınan fazla şekerin vücut tarafından tam olarak emilememesi ciddi sağlık sorunlarına yol açarak bağışıklık sistemimizde tahribata sebep olmaktadır. Bunlara günlük çay ve kahve tüketimlerimizde kullandığımız şeker sayısı da eklenince ortaya korkunç bir tablo çıkmaktadır.

Günlük Ortalama Şeker Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Amerikan Kalp Cemiyeti tarafından yayınlanan rakamlar sonucunda günlük alınabilecek şeker miktarı erkekler için 35 gram olurken bu rakam kadınlar için 20 gram olarak belirlenmiştir. Bu veriler ışığında vücuda alınan 35 gram şeker 150 kaloriye denk gelirken, 20 gram şeker 100 kaloriye denk gelmektedir.

Şekerin Yerine Neyi Koyabiliriz?

Uzmanlar vücuda protein, vitamin, yağ gibi hiçbir besin öğesi içermediği için yarar sağlamayan şeker tüketimi yerine, kaliteli karbonhidrat içeren baklagiller ve tahıl gruplarının tüketilmesini önermektedir. Uzmanların bu yöndeki tavsiyelerinin temelini ise baklagillerden ve tahıl ürünlerinden alınan şekerin vücudun her hücresinde kullanılarak şeker ihtiyacını karşılaması ve tüketildiğinde vücuda herhangi bir zarar vermemesi oluşturmaktadır.

Fazla Şeker Tüketenlerin Karşı Karşıya Kaldıkları Sorunlar Neler?

Obeziteye yol açıyor

Kanser riskini artırıyor

Ciltte kırışıklıkların artmasına sebep oluyor

Dişlerin çürümesine sebep oluyor

Bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Hafızayı zayıflatıyor

 

 

Resim Alexander Stein tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın